Plastové okná – pochybujete stále o ich výhodách?

Diskusia o výhodách či nevýhodách plastových okien v porovnaní s tými drevenými je stále aktuálna. Zdá sa mi, že sa aj drevené kvalitné okná presadzujú hlavne v novopostavených rodinných domoch. Občas sa zdôrazňuje, že celá údržba plastového okna spočíva len v odstránení ochranných fólií hneď po jeho zakúpení, občasnú kontrolu odvodňovacích kanálikov a príležitostným premazaním kovaní plastových okien. Je to skutočne tak? Plastové okná je samozrejme čas od času potrebné aj utrieť handričkou namočenou vo vode. Pretože obyčajný všadeprítomný prach sa usadzuje aj na ich rámoch.

plastové okná

Plastové okná do bytu aj rodinného domu

Aké sú hlavné výhody plastových okien?

Plastové okná v podstate nepotrebujú nejakú podstatnejšiu údržbu. Ak uvažujete o ich inštalácii vo vašom byte či dome a máte dobrý prehľad na našom trhu s plastovými oknami, tak ste si určite všimli zdôrazňovanie faktu, že oproti tým klasickým dreveným oknám plastové nepotrebujú častú údržbu. Ale to určite nie je ich hlavná výhoda.

Plastové okná majú naozaj dlhú životnosť

Je samozrejme veľmi ťažké presne odhadnúť, ako plastové okná dlho vydržia. Občas sa môžete stretnúť so sloganom, že plastové okná si človek kupuje raz za život. Ich životnosť a funkčnosť síce záleží na mnohých faktoroch. Hlavne na kvalite konštrukcie, ako aj na na prostredí, kde sú nainštalované. Aj na spôsobe, akým s nimi zaobchádzame. Avšak skúsenosti ukazujú, že plastové okná bez podstatných zmien svojich vlastností pokojne slúžia 50 rokov i viac. Nechceme ich meniť predsa každých 5 rokov ako napr. nábytok.

plastové okná

Jednoduchá manipulácia, údržba a dlhá životnosť

Plastové okná majú vynikajúce izolačné vlastnosti

Hoci sa vám môže zdať počiatočná investícia do kompletnej výmeny okien v dome dosť vysoká, výrobcovia zdôrazňujú, že sa nám vložené peniaze čoskoro vrátia. Hlavne vďaka vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam plastových okien. Objavujú sa prepočty, že vďaka úspore energie sa nám naše nové plastové okná splatia už po desiatich rokoch používania. Vhodné je spomenúť aj ich skvelú schopnosť izolovať zvuk. Zvlášť v situácii, ak bývame v rušnom centre či pri ceste, túto výhodu určite oceníme. Veď kto by doma nechcel mať ticho a príjemnú pohodu?

 

 

Komentovať