Pekárenské pece – na čo myslieť pri kúpe

Pekárenské pece sú srdcom a dušou každej pekárne. Či už predávate chlieb, koláče alebo iné druhy pečiva, úspech vašej pekárne závisí vo veľkej miere od toho, aké kvalitné sú vaše pekárenské pece. Je preto nesmierne dôležité, aby ste investovali do kvalitnej pece, ktorá uspokojí vaše potreby a tiež dopyt zákazníkov po vašich výrobkoch. Nákup pekárenskej pece by sa mal začať oboznámením sa s možnosťami, ktoré máte.

pekárenské pece
Pekárenské pece ponúkajú aj 100 uložiteľných programov

Štandardné či konvekčné pekárenske pece?

Štandardné pekárenské pece, známe tiež ako sálavé pece, sú najjednoduchším typom. Vykurovacie teleso majú umiestnené v spodnej časti komory. Sú veľmi rozšírené, pretože sú najdostupnejšími na trhu. Sálavé teplo však nie je také spoľahlivé ako iné spôsoby ohrevu, pretože nie je distribuované rovnomerne po celej ploche. V pekárňach sú najobľúbenejšie konvekčné rúry tzv. konvektomaty. Rozdiel medzi konvekčnými a štandardnými pecami je ten, že konvektomaty sú vybavené ventilátormi, ktoré cirkulujú horúci vzduch do komory. Takto sa vytvára rovnomerné rozloženie tepla, ktoré zabraňuje vzniku studených a horúcich miest, ktoré vedú k nerovnomernému pečeniu. Konvektomat vedie po celú dobu k rovnomernému vareniu, vďaka čomu sú tieto pece vhodné na pečenie veľkého množstva produktov. Ohriaty vzduch spracováva jedlo o 25% až 30% rýchlejšie ako štandardné pece, čo je ideálne pre pekárne, ktoré potrebujú rýchlo vyrobiť veľa pečiva.

pekárenské pece
Konvekčné pekárenské pece sú rýchlejšie o 25% až 30% oproti klasickým

Typy dverí

Pekárenské pece môžu mať plné alebo sklenené dvere. Masívne plné dvere sú zvyčajne vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, ktorá poskytuje dobrú izolačnú schopnosť na udržanie tepla vo vnútri rúry. Plné dvere však môžu viesť k stratám tepla, pretože pri kontrole potravín je potrebné ich otvoriť. Sklenené dvere naopak neposkytujú toľko izolácie ako dvere plné, ale umožňujú vám pozrieť sa na vaše výrobky bez toho, aby ste ich otvorili. Mnoho modelov so sklenenými dverami používa sklo s nízkou emisivitou. Tento typ skla má dve alebo tri tabule, ktoré zachytávajú vzduch medzi tabuľami a znižujú tak prenos tepla. Sklenené dvere s nízkou emisivitou môžu pomôcť izolovať interiér rúry a udržiavať ohriaty vzduch vo vnútri.

Komentovať