Čo musia zvládnuť najlepšie parkovacie senzory?

Neviete sa dobre orientovať v priestore? Vaše zručnosti nezdokonalila ani navigácia či iná doplnková výbava v aute? Čo tak obľúbiť si parkovacie senzory na princípe ultrazvuku?! O čo jednoduchšie s nimi zaparkujete, aké máte možnosti výberu a montáže? Dozviete sa už v tomto článku!  

parkovacie senzory
Parkovacie senzory Vertex XD 368 LED – 8 senzorov

Viete, ako parkovacie senzory pracujú?  

Parkovacie senzory pracujú tak, že po zaradení spiatočky začnú do okolitého prostredia vysielať zvukové vlny, ktoré sa odrazia od prekážky a vracajú späť. Na základe časového trvania vyhodnocujú, ako ďaleko sa vaše auto nachádza od prekážky. Dobre predpokladáte, že čím skôr sa vlny po odraze vrátia k senzorom, tým je prekážka bližšie. Na túto situáciu ste upozornení akustickým varovným signálom.  

Pozor, ak započujete nepretržité pípanie. Od prekážky ste len na pár cm a hrozí náraz! Parkovacie senzory zachytávajú predmety pevné, zväčša ukotvené v zemi. Preto sa môže stať, že ani tie najlepšie parkovacie senzory vás neupozornia na visiacu reklamnú tabuľu, loptu na ceste, na bicykel či na beh. 

Situáciu na ceste čo najlepšie vnímame len vlastnými očami, až tak sa upriamujeme na doplnkovú výbavu. Výhodou je, že parkovacie senzory predstavujú bohatý sortiment zadných, predných, kombinovaných typov a aj modelov s kamerou či podľa počtu senzorov ich rozdeľujeme na 4 a 8-senzorové. Pri kúpe senzorov je rozhodujúcim kritériom spôsob montáže, dosah detekcie prekážky a ďalšie prídavné funkcie. 

parkovacie senzory
Parkovacie senzory Vertex XD 364 LED displej

 

Ktoré si skôr kúpiť, keď je ich tak veľa?  

Obľúbenejšími modelmi sú parkovacie senzory bezdrôtové. V aute vás neobmedzujú samými káblami, môžete teda rátať aj s jednoduchšou montážou. Nevýhodou môže byť kratšia detekčná vzdialenosť. Podľa mnohých odborníkov a aj spokojných klientov práve tieto parkovacie senzory vykazujú menšie poruchy.  

Je tomu naozaj tak? Presvedčte sa pri samostatnej alebo odbornej montáži tejto pomocnej výbavy do auta. Treba rešpektovať minimálnu výšku od vozovky a po stranách. Dôležitá je správna orientácia (smerom hore) a dizajn, ktorý má nadväzovať na odtiene vášho vozidla. Áno, aj pri tak miniatúrnych doplnkoch!     

Komentovať