Parkovací asistent zabraňuje stresujúcemu dojazdu do cieľa

Zlepšováky v aute plnia svoju dôležitú funkciu len vtedy, keď ich využívame správne a rozumne. Zatiaľ čo jedni ich považujú za rozmarnosť, iní si už ani nesadnú do auta, čo nemá parkovací asistent alebo inú doplnkovú výbavu. Aké výhody predstavuje toto príslušenstvo a na čo konkrétne vodičov upozorňuje? Dozviete sa už v tomto článku! 

Parkovací asistent je už súčasťou mnohých nových áut. Jeho silná stránka spočíva podobne ako pri iných parkovacích pomôckach v systéme ultrazvuku. Senzory namontované v aute vysielajú do okolitého prostredia ultrazvukové vlny a po odraze sa vracajú naspäť. Podľa toho za aký čas sa vrátia, systém vyhodnocuje vzdialenosť od prekážky. Spozornieť treba pri každom varovnom signáli, ale čím je tón intenzívnejší, tým sa zvyšuje riziko nárazu.  

Parkovací asistent
Parkovací asistent Vertex XD 335 S TFT XD 308 NIGHT VISION 

Koľko vlastne je tých parkovacích asistentov? 

Parkovací asistent je takpovediac nadstavbou tohto doplnkového príslušenstva, ale určite treba v tejto súvislosti spomenúť aj predné a zadné senzory. Pri zadných (ale aj pri predných) senzoroch hovoríme o veľmi miniatúrnom príslušenstve. Niektoré modely nedosahujú priemer ani 18 mm. O prekážkach informujú pomocou displeja pod čelným sklom alebo na spätnom zrkadle. K dispozícii je aj zvuková signalizácia. Aktivujú sa po zaradení spiatočky, zatiaľ čo predné senzory po stlačení brzdového pedálu. Tento parkovací asistent je teda dostupný s kamerou alebo bez a rozdeľujeme ich podľa počtu senzorov na 4 a 8-senzorové.

Parkovací asistent
Parkovací asistent Vertex XD 364 LED GRAF GOLD

Parkovací asistent nie je žiadnym hotovým zázrakom! 

Za parkovanie ste naďalej zodpovední len vy, pretože úplnú schopnosť zaparkovať za vás nepreberá. V nových autách sa zatiaľ stretávame len s poloautomatickým parkovacím asistentom, pričom jeho vylepšené vlastnosti sú po bočných stranách. Hneď ako systém zapnete, tieto senzory vyhľadávajú voľné miesto na parkovanie. Keď ho zaznamenajú, upozornia vodiča, že môže zaradiť spiatočky. V tomto momente je parkovací asistent úplne aktivovaný a počas cúvania preberá „velenie“. Vy však stále riadite pedále a kedykoľvek môžete parkovací asistent vypnúť. Alebo si tieto výhody užívať až do zaparkovania!   

Komentovať