Pamätáte sa na svoju školu v prírode?

školy v prírode

Pre školy v prírode je najdôležitejší priamy kontakt s tým, o čom sa deti väčšinu roka iba učia

Väčšina dospelých má príjemné spomienky zo svojich školských čias – výlety, priatelia, školy v prírode, lyžovačky, návštevy ZOO, múzeí, historických pamiatok, atď. Ak aj vy patríte medzi týchto ľudí, určite si spomínate na množstvo srandy, zážitkov a nových pocitov z tohto obdobia.

Doprajte jedinečnú skúsenosť aj vašim deťom

Školy v prírode sa môžu konať už aj v škôlke, a teda pre deti od 5 rokov. Aj keď sa vám to môže zdať skoro, spomeňte si na vás samých… Doprajte školy v prírode aj vašim deťom. Každý rodič by mal vedieť sám posúdiť, či je jeho dieťa pripravené opustiť domov a svojich rodičov na týždeň. Ak však dieťa je pripravené na takýto výlet, nemali by ste mu v tej možnosti brániť.  Okrem toho, že školy v prírode ponúkajú deťom možnosti učenia a spoznávania fauny a flóry, a to priamo na vlastnej koži, učia tiež deti samostatnosti, zodpovednosti, sebazáchovy v určitých situáciách, správnym hodnotám, ochrane životného prostredia a pomoci druhým.

Školy v prírode ponúkajú…

Školy v prírode sa zväčša konajú v slovenských prírodných rezerváciách, no môžu sa tiež konať v zahraničí. Ponúkajú aj rôzne jedno-dňové výjazdy a výlety, napr. do ZOO, botanickej záhrady, do ľadových jaskýň, hradov a zámkov, na farmu a podobne.

školy v prírode

Počas školy v prírode býva pre deti často najväčším zážitkom návšteva farmy či ZOO

Mnohé deti žijúce v meste sa ešte ani vo svojich 6 rokoch napr. nestretli so žiadnymi farmárskymi zvieratami, pričom sa o nich v škole učia. Preto je to pre ne jedinečný zážitok vidieť takéto zvieratá na vlastné oči, prípadne sa ich aj dotknúť. Naučí ich to lepšie pochopiť význam a podstatnosť toho, o čom sa v škole učia z kníh. Taktiež, pre mnohé deti sú knihy trošku nudnou a nezáživnou nutnosťou. Naopak, vidieť, počuť a cítiť to, o čom sa učia, je pre nich vzrušujúce, nové a zaujímavé.

Rovnako dôležité je dopriať deťom oddych od každodennej rutiny, zmenu a možnosť spoznávať svojich spolužiakov mimo školských lavíc. Príroda naučí deti novým hodnotám v živote, čo je veľmi dôležité hlavne v dnešnom neosobnom svete plnom techniky, mobilov, tabletov a počítačov. A niektoré deti práve v takej škole v prírode nájdu v niečom svoju vášeň a tým zistia, čím chcú byť, keď vyrastú.

Komentovať