Čo je to offshore bankový účet a čo o ňom vieme?

Offshore bankový účet na sporenie vám umožní ušetriť v rôznych zahraničných menách. A na rozdiel od toho, čo ste možno doteraz počuli o offshore účtoch, nemusíte byť mimoriadne bohatí, aby ste offshore bankový účet využívali. Aj keď je známe, že offshore bankový účet vynikajúco slúži na vyhýbanie sa platenia daní, klient je zodpovedný za dane z úrokov svojho zárobku rovnako, ako v jeho materskej krajine. Vysvetlím vám, ako offshore účet funguje.

Čo všetko vieme o offshore bankovom účte?

Offshore bankový účet môže slúžiť ako sporiaci účet, ktorý sa nachádza mimo krajiny trvalého bydliska držiteľa účtu. Tento účet tiež slúži pre úschovu EUR, Amerických dolárov či inej zahraničnej meny, čo príde ako výhodné ak dostávate plat v inej mene ako kde máte trvalý pobyt. Takýto účet môže byť otvorený takmer kýmkoľvek nad 18 rokov, aj keď je často nutné investovať najmenej 5000 až 10000 EUR pri otvorení offshore bankového účtu.

offshore bankový účet

Offshore bankový účet slúži pre úschovu EUR a iných zahraničných mien.

Je offshore bankový účet pre mňa?

Takýto účet nie je pre každého, no je užitočný, ak pracujete alebo žijete v zahraničí, pravidelne cestujete do zahraničia, alebo plánujete sa odsťahovať na dôchodok do inej krajiny. Schopnosť uschovať si peniaze na takomto účte odstraňuje riziko straty na výkyvoch výmenných kurzov. Málo, no nájdu sa aj offshore bankové účty, pri otvorení ktorých nepotrebujete investovať viac ako 1€, avšak prevádzkové poplatky a poplatky za výbery môžu byť dosť vysoké (cca 25€). A to môže byt dosť nevýhodné pre tých, ktorí potrebujú pravidelný prístup k svojim peniazom.

offshore bankový účet

Offshore bankový účet je vhodný najmä keď pravidelne cestujete do zahraničia.

Aké typy offshore bankových účtov existujú?

Offshore bankový účet prichádza s variabilnou alebo fixnou úrokovou sadzbou. Účty s variabilnou sadzbou často prichádzajú s úvodnými bonusmi a ponúkajú pomerne jednoduchý prístup k peniazom. Zatiaľ čo tie s fixnou úrokovou sadzbou zvyčajne vyžadujú, aby ste „uzamkli“ svoje úspory na jeden až päť rokov – rovnako ako štandardné sporiace účty. Viac info nájdete i TU.

Komentovať