Ochutnávka vín je skvelým zážitkom

Chuť vína pri jeho degustácii je najdôležitejším kritériom hodnotenia a v tabuľkách degustátorov máva spravidla najvyššiu váhu. Ostatne víno pijeme práve kvôli jeho chuti. Veľká časť popisu však nepatrí priamo jeho chuťovým vlastnostiam, ale tým aromatickým. Keď nie je váš nos schopný postrehnúť žiadne zmyslové podnety, je úplne jedno čo jete alebo pijete, pretože nie ste schopný prakticky nič rozoznať. Dokážete odlíšiť iba elementárne chute – sladké, slané, kyslé a horké. Ak ochutnáte jahodu alebo banán nerozoznáte ich, pokiaľ nezapojíte nos. Pokiaľ teda máte nádchu, ochutnávka vín nebude pre vás ten najlepší plán na deň.

ochutnávka vín
Ochutnávka vín vám odhalí inak zavreté miesta

Ochutnávka vín a harmónia

Dojmy z chute vína by mali byť predovšetkým vo vzájomnej harmónii. V momente, keď vyčnieva kyselina, sladkosť zvyškového cukru či pálivosť alkoholu, pôsobí víno disharmonicky a spravidla nás nenaláká k ďalšiemu konzumu. Ak je víno prekyslené či má výrazné triesloviny, môže dodatočne získať harmóniu ešte dlhšou archiváciou, ale ak už víno pôsobí výrazne sladko, spravidla mu už žiadne ďalšie postupy nepomôžu.

ochutnávka vín
Ochutnávka vín je spoločenskou udalosťou

Vďaka ochutnávke spoznáte krásne miesta

S ochutnávkou vína sa nemusíte stretnúť len v reštaurácii, ale napríklad aj priamo u vinára, na pobyte spojenom s degustáciou vín, u priateľov na oslave – alebo môžete vybrané vína spoznávať v pokoji domova osamote. Degustačné základy sa vám teda môžu hodiť častejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Ideálnou príležitosťou, ako sa naučiť základy o víne je navštevovať rôzne akcie spojené práve s degustáciou. Naučte sa, ako si tento jedinečný nápoj vychutnať naozaj naplno. Budete sa zameriavať nielen na jeho chuť, ale aj na jeho farbu a vôňu. Dajte šancu tomuto skvelému zážitku a naučte sa vychutnať si víno všetkými zmyslami. Okrem príjemnej atmosféry môžete spoznať aj nádherné priestory, kde sa väčšinou degustácie konajú. Či už sú to príjemné pivničky, ktoré sú súčasťou malokarpatskej vínnej cesty alebo hradné priestory, degustačný zážitok vo vás bude rezonovať ešte dlho.

Komentovať