Nože – všetko, čo by ste o nich mali vedieť

nože

Bojový nôž UZI

Nôž, nástroj používaný pri každodennej rutine ako je krájanie alebo rezanie, má svoje zastúpenie aj vo svete zbraní. Už v praveku si naši predkovia vyrábali kamenné nástroje, ktoré by sme mohli označiť ako prvé nože. Postupne sa tento nástroj vyvíjal. Menil sa materiál používaný na ich výrobu, ale aj účel za ktorým boli zhotovované. Z nástrojov na obrábanie sa stali lovecké zbrane a neskôr sa využívali na boj z blízka v bitkách a vojnách. Vďaka jeho praktickosti a spoľahlivosti patria nože medzi najpoužívanejšie zbrane aj dnes.

Bojové nože

Takéto nože sa vyrábajú v oboch formách, otvorené alebo zatváracie. Čepele sú navrhované tak, aby dosahovali čo najlepší efekt pri prieniku, to znamená hĺbka vpichu alebo rezu ale aj to, aby sa ľahko vyťahovali k čomu pomáha podtlak. Medzi najznámejšie bojové nože patrí dýka. Je to dvojbritvová rovná zbraň, ktorej zvyčajná dĺžka je do 30 cm a je určená hlavne k bodu. Do tejto skupiny patria aj mačety, ktoré sa vyznačujú dlhou čepeľou ktorá dosahuje dĺžku okolo 50 až 60 centimetrov. Táto zbraň sa „preslávila“ najmä v dobe občianskej vojny v africkej Rwande. Okrem jej bojového využitia sa používa v ťažko prístupných terénoch na presekanie cesty. V súčasnosti sa stali hitom taktické nože, ktoré vynikajú najmä rôznymi vlastnosťami, ktoré vás dokážu doslova vysekať z rôznych nepríjemných situácií.

Nože – kam ich schovať?

nože

Nože pohodlne schováte do niektorého z puzdier

Vďaka rôznym doplnkom sa nože dajú veľmi pohodlne nosiť v rôznych podmienkach. Medzi takéto doplnky patrí aj puzdro. Ponuka puzdier je veľmi pestrá, najznámejšie sú rôzne opasky, kde môžeme mať nôž bezpečne odložený a zároveň pripravený na použitie. Puzdro sa dá umiestniť takmer kdekoľvek na tele, či už je to v podobe prívesku na krk alebo ako náramok na ruku. Existujú aj veľmi zaujímavé druhy maskovania nožov a to ako baterka alebo je to kreditná karta, ktorá sa v priebehu pár sekúnd zmení na zbraň.

Keďže sú nože voľne dostupné v rôznych army e-shopoch, neváhajte a nájdite si ten svoj z pohodlia domova. Buďte pripravení v každej situácii.

Komentovať