Nové kľučky na okná v rodinnom dome

Kúpili ste starý dom, ktorý sa chystáte renovovať do pôvodnej podoby? Najdôležitejšia je samozrejme samotná konštrukcia domu. Pri tej neexistujú kompromisy. Každá stavba musí stáť pevne a kvalitne celou svojou konštrukciou od podlahy až po strechu a komín. Ďalšími podstatnými krokmi sú domové dvere a okná. Kľučky na okná len málokto rieši hneď na začiatku, no je to to rovnako dôležité. Okenné kľučky sú totiž súčasťou okenných rámov, ktoré vyberáme väčšinou len raz za život. Aj keď sa to javí ako maličkosť, dajte si na doplnkoch ako sú kľučky na okná a dvere záležať. Je to súčasť domových doplnkov, ktoré si za normálnych okolností ani takmer nevšimnete. Za iných okolností (pri nesprávnom zvolení alebo keď netvoria súpravu na celom dome) sú ako päsťou do oka. Pamätajte, že výmena samotných kľučiek nie je možná. Takže ak sa rozhodnete, že sa vám už nepáčia, alebo nehodia, budete musieť vymeniť aj okenné rámy.

kľučky na dvere

Kľučky na okná sú pri renovovaní dôležité.

Kľučky na okná a dvere

Kľučky na okná musia byť funkčné a mali by ladiť predovšetkým s okennými rámami – to znamená aj veľkosťou, farbou, aj štýlom. Je snáď jasné, že krásne viktoriánske kľučky na okná nepôjdu na relatívne moderné okná. Naopak pri drevených oknách pôvodného typu nebudete voliť moderné kovové hranaté kľučky. Berte do úvahy všetky aspekty, napr. kľučky na dverách, prípadne aj okolie domu. Dobré je tiež mať aspoň nejakú predstavu o interiéri domu. Ak budete mať napr. posteľný rám zo železa v spálni a rovnako tak ladený konferenčný stolík v obývačke – drevený so železným kovaním, drevené komody so železnými úchytkami, je dobré porozmýšľať nad drevenými oknami s malými železnými kľučkami. Rôzne zdobenia na kľučkách alebo špeciálne vzory… toto všetko by malo reflektovať k celkovému dokonalému súladu so zvyškom domu. Hľadať ich možno bude náročnejšie, no výsledok bude stáť za to.

kľučky na okná

Kľučky na okná so zdobením, či bez.

Zvyšok zariadenia

Ak máte zvolené základné nevyhnutnosti do domu, ktoré už nebudete meniť, ďalším krokom je zariadenie do domácnosti. Aj keď si chcete vybrať čo najlepšie na čo najdlhšie obdobie, nákup jednotlivých kusov nábytku nie je natoľko nákladný, že by ste ho časom nemohli meniť. Preto nakupovanie môže mať trošku voľnejší spád ako pri iných „nehybných“ veciach. Hľadajte predovšetkým komfort a útulnosť. Pre dizajn nájdete množstvo inšpirácií aj na internete.

Komentovať