Nočný stolík ako interiérový prvok našej spálne

nočný stolík

Nočný stolík plní rovnako praktickú, ako i dekoratívnu súčasť spálne

     Určite je veľmi dôležité, v akom prostredí zaspávame. Ako máme zariadenú spálňu, ako spolu hrajú farby či jednotlivé detaily celej izby majú vplyv na to, či sa ráno zobudíme s úsmevom na tvári alebo naopak. Dôležitou súčasťou každej spálne sú aj nočné stolíky, ktorých charakter a aj účel prechádza svojím vývojom. Predtým, než sa splachovacie toalety stali samozrejmosťou, slúžili nočné stolíky najmä na odkladanie nočníka. Ich vzhľad tak pripomínal skôr malé komody často vybavené zásuvkou. Dnešné nočné stolíky už takúto dôležitú funkciu síce neplnia, ich prítomnosť ako doplnku v interiérovom charaktere našej spálne je polyfunkčná.

Nočný stolík ako potrebný doplnok

     Aj keď pohodlné lôžko či manželská posteľ je vždy najdôležitejším prvkom v  každej spálni, miestnosť jednoducho nie je kompletná bez aspoň jedného nočného stolíka. Nočné stolíky môžu mať  dve hlavné funkcie. Poskytujú vhodný pracovný povrch na umiestnenie potrebných drobností, akou je nočná  lampa, rozčítaná kniha, pohár pitnej vody alebo čokoľvek iné čo chceme  mať poruke v blízkosti svojej postele.  Nočný stolík tiež môže pomôcť  zakotviť posteľ, takže tá potom nevyzerá ako voľne plávajúca v miestnosti.

Veľkosť a charakter nočného stolíka

    Ľudia používajú všetko možné ako nočné stolíky. Od malých drevených truhiel, stolíkov, postranných kresiel a dokonca aj malé stoličky môžu slúžiť  ako nočné stolíky. Ak to dobre vyzerá  a vhodne interiérovo dopĺňa spálňový priestor, potom prečo nie. Nočné stolíky by mali byť vždy v rovnakej výške ako matrace. Ak sú príliš vysoké, alebo príliš nízke, potom to skutočne nemusí vyzerať dobre. Ale podstatné sú vaše predstavy o tom, na čo vám má nočný stolík v priebehu noci slúžiť.

Skladovanie drobnosti

     Okrem komfortnej postele, ktorá bude plne vyhovovať našim potrebám, môže k pohodliu pri odpočinku na lôžku výrazne prispieť aj obstaranie praktického nočného stolíka, ktorý nám bude poskytovať dostatok miesta pre úschovu a odloženie všetkého potrebného, aby sme nemuseli každú chvíľu vstávať. Tieto typy stolíkov sú skvelé, pretože sú schopné uskladniť viac kníh, kozmetiku, papuče alebo čokoľvek iné. Ak dávate prednosť minimalistickému vzhľadu nočného stolíka, potom vám možno bude stačiť vhodná polička pripevnená priamo na stenu v úrovni vášho matraca.

Vecičky na nočnom stolíku

nočný stolík

Nočný stolík nemusí slúžiť len na odkladanie vecí, na ktoré sme už zvyknutí. Môžete si z neho spraviť napr. takúto zelenú oázu 🙂

     Asi by sme sa mali snažiť, aby na našom nočnom stolíku boli položené len tie najnutnejšie potreby. Praktická nočná  lampa, budík a možno aj malá vázička s kvetinami alebo  rámček s fotkou je všetko, čo potrebujete. Pamätajte si, že nočné stolíky majú byť hlavne praktické.

Majú byť nočné stolíky v spáli rovnaké?

     Najbežnejšie je vidieť v našich spálňach dva rovnaké nočné stolíky  na oboch stranách veľkej postele. Ak však zistíte, že sa vám páčia a vyhovujú dva  rozdielne nočné stolíky,  používajte ich. Záleží opäť len a len na vašich predstavách o charaktere nočných stolíkov. Je to predsa vaša spálňa, nie?

Komentovať