Niečo o nárokoch na kúpeľňový nábytok

Priestor kúpeľne je určite tým obytným priestorom, ktorý je navštevovaný niekoľkokrát denne každým členom domácnosti či príležitostnými hosťami. Je to miestnosť nielen s vaňou, práčkou, stropným sušiakom, WC, sprchovacím kútom, umývadlom so zrkadlom, s rôznymi poličkami ale aj s niekoľkými elektrickými zásuvkami, vypínačmi a svietidlami, ktoré musia naplňať požadované kritéria na kvalitu a bezpečnosť. Kúpeľňa je určite tým miestom, kde musí nábytok vydržať pomerne extrémne meniace sa podmienky. Kúpeľňový nábytok je v neustálom kontakte s vodou a parou. Každý má samozrejme záujem na tom, aby mu takýto nábytok čo najdlhšie slúžil a vydržal takúto každodennú záťaž.

kúpeľňový nábytok

Účelný a priestor šetriaci kúpeľňový nábytok

Materiál a jeho povrchová úprava

Kúpeľňový nábytok sa vyrába a dá kúpiť z rôznych materiálov a s rôznou povrchovou úpravou. Preto pri výbere kúpeľňového nábytku je vhodné ujasniť si z akého materiálu je vyrobený a aký spôsob povrchovej úpravy bol použitý. Nábytkové materiály, ako je prírodné drevo, dyha, alebo MDF dosky dokážu výrobcovia nábytku technologicky upraviť tak, aby kúpeľňový nábytok z nich vyrobený vydržal dlhé roky. K najodolnejším materiálom patrí drevo exotických rastlín, ktoré s vlhkom a tepelnými výkyvmi v našej kúpeľni nemá takmer žiadny problém. Povrch takéhoto kúpeľňového nábytku býva najčastejšie ošetrený lakom, voskom alebo olejom. Naše dreviny nie sú tak odolné, a preto sa u výrobcu alebo predajcu nábytku zaujímajte aj o to, koľko vrstiev pevného laku alebo moridla bolo použitých pre ochranu povrchu kúpeľňového nábytku, pre ktorý ste sa nakoniec rozhodli.

kúpeľňový nábytok

Vhodne zvolené zariadenie do kúpeľne

Spôsob umiestnenia kúpeľňového nábytku

Dostatočnú pozornosť je vhodné venovať pred kúpou nábytku do kúpeľne aj lepeným hranám a spojom, pretože práve tadiaľ vniká do konštrukcie nábytku vlhko, para a voda. Netesnosti môžu ľahko spôsobiť bobtnanie a rozglejenie konštrukčných materiálov. Pri nábytkovom kovaní sa zaujímajte o použitý materiál, jeho silu a odolnosť voči korózii. Umiestnenie jednotlivých skriniek a ich ukotvenie má na životnosť nábytku v kúpeľni veľký vplyv. Je tu teda dosť veľké množstvo rôznych faktorov vplývajúcich na životnosť nášho kúpeľňového nábytku.

 

Komentovať