Nie ste spokojní so svietidlami vo vašej garáži?

Pre osvetlenie garáže sa z pochopiteľných dôvodov odporúčajú nástenné svietidlá. Občas sa na priestor pred garážou zabúda, hodí sa tam nainštalovať vonkajšie svietidlo najlepšie s pohybovým snímačom. Možno, že ste práve ukončili rekonštrukciu vášho bytu či dokončujete výstavbu vášho rodinného domu a je každému jasné, že pri nákupe osvetlení budete najprv vyberať svietidlo do kuchyne, kúpeľne či obývacej izby. To ale rozhodne neznamená, že by ste na osvetlenie garáže mali zabudnúť.

svietidlá

Aké je správne garážové osvetlenie?

Najvhodnejšie sú žiarivkové svietidlá

Dnes už sa väčšina garážových brán ukladá pod strop, takže najlepším osvetlením garáže sú nástenné svietidlá. Tie sú vhodné aj do garáží, ktorých brány sa klasicky otvárajú. Keď totiž do garáže nabehne auto, v prípade inštalácie stropného svietidla bude nasvietená predovšetkým strecha auta, zatiaľ čo priestory okolo auta budú tmavé, rovnako tak horšie uvidíte do kufra. Pri osvetlení garáže tak nástenné svietidlá majú rozhodne navrch. Samozrejme že vás pri výbere bude zaujímať ich vzhľad, ale predovšetkým sa pozerajte na funkčnosť, predsa len garáž nie je obývacia izba či spálňa.

svietidlá

Bodové svietidlá do garáže, či radšej visiace stropné lampy?

Svietidlá aj s ochranným košíkom

Svietidlá vzhľadom k charakteru miestnosti by mali mať zvýšený stupeň ochrany krytia. To znamená, svietidlo je chránené pred vniknutím pevných cudzích teliesok a tiež má byť chránené proti vode striekajúcej zo všetkých strán. Pretože v garáži sa často aj pracuje a nosia trebárs ťažké veci, je výhodné, keď má svietidlo ochranný kôš. I keď budete mať len malú garáž, neodporúča sa kupovať iba jeden zdroj osvetlenia. To platí dvojnásobne v prípade, že vlastníte väčšiu garáž a máte tu aj niečo ako stolársku dielňu, kde si napríklad občas vyrábate nejaký jednoduchší typ nábytku. A keď už je reč o osvetlení dielne, nezabudnite si zaobstarať svietidlo k pracovnému stolu. Použiť môžete opäť žiarivkové svietidlo, ktoré umiestnite tak, aby ste si na prácu netienili. Ak vykonávate veľa detailnej činnosti, je dobré si ešte prisvietiť externou stolnou lampou.

Komentovať