Nepriestrelná vesta má zložitú vnútornú konštrukciu

Nepriestrelná vesta je vyrobená zo špeciálnych pevných materiálov, ktoré sú odolné voči streľbe z ručných palných zbraní, črepinám z granátov alebo mín a  prieniku bodných zbraní. Základným predpokladom, aby nepriestrelná vesta plnila svoju ochrannú funkciu, je jej nepoškodený stav a úplné skompletizovanie. Vo vrchnom obale vesty sa musí nachádzať balistická vložka, smerom k telu sa do obalu zasúva anti šoková vložka, ďalej tu môže byť na vonkajšej strane pred balistickou vložkou zasunutý spredu i zozadu prídavný balistický panel.

nepriestrelná vesta

Nepriestrelná vesta môže byť aj elegantná.

Látka kevlar má kľúčový význam

Špeciálny materiál pod názvom kevlar je para-aramidové vlákno, ktoré bolo pôvodne vyvinuté ako náhrada oceľových výstuží v pretekárskych pneumatikách. Vďaka vysokej pevnosti pri zachovaní nízkej hmotnosti nachádza kevlar uplatnenie aj pri výrobe lán, plachiet a plavidiel typu kanoe. Kevlar je vlákno s vysokou pevnosťou a nízkou priepustnosťou, a to sú kľúčové vlastnosti pri ochrane voči účinkom kinetickej energie striel zo zbrane. Častým materiálom nepriestrelných viest je aj polyetylén v podobe špeciálnych vlákien pod názvom Spectra. Z týchto vlákien sa vytvára Spectra Shield tak, že vrstvy s kolmo na seba orientovanými vláknami sú zaliate do polyetylénovej fólie. Viaceré vrstvy týchto fólií vytvárajú finálny produkt používaný v štruktúre nepriestrelnej vesty.

nepriestrelná vesta

Nepriestrelná vesta slúži na ochranu života.

Aké sú jednotlivé súčasti nepriestrelnej vesty?

Kvalitná nepriestrelná vesta by sa mala skladať z balistickej a anti šokovej vložky, balistického panelu a vložky proti vniknutiu bodných zbraní. Balistická vložka zachytáva strelu vypálenú na vestu. Jedná sa  o mäkký materiál, kedy pri zachytení strely dôjde k jeho priehybu pôsobením energie strely. Antišoková vložka je najbližšie k telu. Znižuje priehyb materiálu balistickej vložky  a rozkladá ho na väčšiu plochu. Balistický panel sa vkladá do vesty pre zvýšenie ochrany tela  proti účinku striel. Panely sa teraz vyrábajú prevažne z keramicko-aramidového kompozitu a sú zatavené do vodoodpudivého látkového obalu. Oceľové, keramické alebo titánové pláty majú za úlohu rozložiť kinetickú energiu strely na väčšiu plochu. Posledným doplnkom nepriestrelnej vesty je vložka proti vniknutiu ostrého bodného útočného predmetu.

Komentovať