Moderní tanec

Říká se, že tanec je hudební nástroj tanečníka. Je to umělecký pohyb vyjadřující city, nálady nebo i zážitky, které jsou někdy slovy jen velmi těžko popsatelné. Do tance přenášíme a vkládáme všechny své emoce, náladu a energii – tancem se výtečně odbourává stres a napětí. V současnosti existuje velké množství tanců přes balet, jazz, orientální nebo scénický tanec, street dance až po klasické společenské tance. Momentálně je velmi oblíbený moderní tanec, při kterém neplatí žádné zbytečné pravidla, předpisy či předepsané pohyby, právě naopak – při moderním tanci se cení všestrannost a originalita – každý si tančí tak, jak to v té chvíli cítí a jak mu nejvíce vyhovuje. Tančíte podle momentální nálady a zkombinovat můžete všechny druhy pohybů, které v tom okamžiku uznáte za vhodné.

moderní tanec

Moderní tanec – to je vyjádření sama sebe

Moderní tanec nepotřebuje žádná pravidla

Moderní tanec se dělí na house, hype, hip hop, funky, dance hall, poppin, crapm a break dance. Počátky moderního tance se píší na počátku 20. století jako určitá forma rebelie proti formálnímu baletu. Staré tance, jakým byl i balet, mají přesně do puntíku předepsané kroky, pozice či přechody, zatímco současný – moderní tanec je pravdivý a umí poutavě a věrně popovídat příběh o věcech, které prožíváme. Respektuje tanečníka, jeho talent, nadání i individualitu, protože každý tanečník má nějaké přednosti, něco, čím vyniká od těch ostatních tanečníků a od toho se odvíjí i způsob jeho tance. Při klasických tancích musí tanečník využívat hlavně rozum k zapamatování všech těch kroků a póz, ale při moderním tanci tančíte zejména srdcem.

moderni-tanec-3

Mezi moderní tanec patří i hip hop a breakdance

Hip hop tanec

Momentálně je, zejména u mladých lidí, asi nejpopulárnější moderní tanec hip hop. Hip hop je především forma životního stylu – od hudby, stylu oblékání až po zmíněný tanec. S hip hopem si každý hned spojí známý pouliční tanec tzv. street dance nebo jeden z jeho tanečních stylů – break dance. Jde o poměrně fyzicky náročný až akrobatický tanec, který vznikl doslova a do písmene na ulici. Break dance je doprovázen zejména hip-hopovou či funkové hudbou, beaty, ale i moderní hudbou s těmi správnými beaty. Mezi základní prvky break dance-u patří tzv. toprock, downrock, freezes a power moves. Mnozí znají tento styl tance hlavně kvůli pověstnému protočení se na hlavě, ale break dance je mnohem víc než jen to – pro mladé lidi je to jakýsi útěk ze stereotypu běžného života.

Komentovať