Matrace a niekoľko základných informácií o nich

matraceKvalita spánku veľmi záleží od toho na akom matraci spíme. Preto keď sa rozhodujeme pre kúpu matraca, mali by sme poznať jeho vlastnosti a vedieť z čoho pozostáva. Samozrejme, v predajniach by mali byť odborníci, ktorý by vám mali vedieť poradiť, no nie je na škodu mať aspoň základné znalosti.

Poťah

Myslím, že nemusím nejako špaciálne vysvetlovať čo to je. Ale keby predsa, tak je to tá vonkajšia vrstva matraca, z ktorou naše telo prichádza do kontaktu. Vyrobený by mal byť z mäkkej, odolnej tkaniny a môže byť pevný alebo zberateľný. Zberateľný poťah je veľmi praktický, pretože výrazne uľahčuje údržbu najmä pri malých deťoch.  Dnes už máme poťahy termiregulárné, hypoalergénne, odolné voči vlhkosti či roztočom.

Vypchávka

Je to vrstva, ktorá sa nachádza pod poťahom a zapezpečuje podporu nášho tela. Táto vrstva je veľmi dôležitá, pretože od jej kvality závisí naše pohodlie. Na jej výrobu sa používajú rôzne materiály napr. vlna, bavlna, latex, viskoelastická pena, polyester alebo kombinácia vláken. Samozrejme platí rovnica, čím viac vrstiev, tým hrubší matrac a vyššia cena.

Jadro

Najdôležitejšou vrstvou matraca je jeho jadro, ktorý určuje tvrdosť a trvanlivosť matraca. Jadrom môže byť napr. pružinové a tým pádom hovoríme o pružinovom matraci. Z oboch strán je obalený vypchávkou.  Potom máme latexové jadrá, ide buď o prírodný alebo syntetický latex, ktorých vlastnosťou je elasticita prispôsobivá telu. Zvykne sa pridávať viscoelastická vrstva ale vtedy už nehovoríme o latexových ale o viscoelastických matracoch. V ponuke bývajú matrace ešte s jedným typom jadra a to penovým.

Pár rád na záver

Tvrdý matrac sa odporúča ľudom, ktorý spávajú na chrbte alebo sa počas noci často prehadzujú. Pevný madrac je vhodný aj pre ľudí s nadváhou, pretože zabezpečuje lepšiu podporu tela. Menej pevný matrac je vhodný pre ľudí spávajúcich na boku a a pružný matrac pre ľudí s menšou váhou. Ak sa v noci veľmi potíte vhodný je pružinový matrac, naopak ak vám je neustále zima zabezpečte si latexový alebo viscoelastický.

matrace

Komentovať