Malokarpatská vínna cesta je už tradičnou atrakciou

Slovensko patrí medzi vinárske krajiny a naše vína aj vinárske oblasti si rozhodne zaslúžia pozornosť. Máme šesť vinohradníckych oblastí situovaných pozdĺž našej južnej hranice: Malokarpatská, Juhoslovenská, Nitrianska, Stredoslovenská, Východoslovenská a Tokaj. Najväčšia z týchto vinárskych oblastí je Malokarpatská, rozkladajúca sa na juhovýchodných svahoch Malých Karpát. Najmenšia, ale zato najexkluzívnejšia je oblasť Tokaj, ktorá úzko súvisí s rovnomennou oblasťou v Maďarsku. Od polovice 90. rokov minulého storočia sa vo vinohradníckych oblastiach objavuje myšlienka budovania vínnych ciest, ktoré by na prilákanie turistov využili kúzlo vinárskej krajiny, chuť vína ako jedinečného nápoja a originálne kúsky miestnej gastronómie. Najďalej zatiaľ pokročila a preslávila sa  Malokarpatská vínna cesta, ktorá sa stala vyhľadávanou turistickou atrakciou a spríjemňuje víkendy mnohým skupinkám.

malokarpatská vínna cesta
Malokarpatská vínna cesta vám ponúka náhľad do zákulisia vinárskej výroby a pivníc

Atrakcia lákajúca po celý rok

Vínna cesta už ponúka celoročný program akcií spojených s pestovaním viniča a výrobou vína. Malokarpatská cesta vydarene spája hneď niekoľko fenoménov – víno, krajinu, históriu a unikátnu gastronómiu oblasti rozkladajúcej sa medzi Bratislavou a Trnavou. Najvýznamnejším dňom a akciou je  Deň otvorených pivníc, ktorý sa koná každoročne v novembri. Je tradičnou oslavou vína a výsledkov práce vinárov. Návštevníci majú možnosť degustovať víno z celej Malokarpatskej zeme. Tu tiež ležia tri menšie ale zato známe mestá – Pezinok, Modra a Svätý Jur – ktoré sa pýšia tradíciou slobodných kráľovských miest. Tento titul získali v 17. Storočí, vraj hlavne vďaka svojmu kvalitnému vínu. Víno z týchto končín chutilo korunovaným a vznešeným hlavám vo Viedni i v dnešnej Bratislave, ktorá bola v období od 16. do 19. storočia pod menom Prešporok korunovačným mestom, a teda aj akýmsi hlavným mestom Uhorska.

malokarpatská vínna cesta
Degustácia a Malokarpatská vínna cesta patria k sebe

Malokarpatská vínna cesta pomáha rozvoju

Malokarpatská vínna cesta za viac než 10 rokov svojej existencie prispela významne k rozvoju cestovného ruchu v regiónoch Bratislavského a Trnavského kraja. Tiež k zvýšeniu kvality vinohradníctva a vinárstva na Slovensku a rozvoju verejno-súkromných partnerstie v regióne. Táto originálna atrakcia je niečo, čo by mal absolovať každý správny Slovák či Slovenka.

Komentovať