Malokarpatská vínna cesta očarí aj abstinenta

Malokarpatská vínna cesta je akciou, ktorú by si nemali nechať ujsť nielen milovníci vína, ale aj abstinenti. Asistencia abstinenta je pri tejto akcii priam žiaduca, pretože môže šoférovať. Isto vás prekvapí počet, kvalita a vysoká úroveň jednotlivých vinárstiev. V tunajšej oblasti sa väčšina vinárstiev orientuje na prívlastkové vína – uprednostňujú kvalitu pred kvantitou. Malokarpatská vínna oblasť z väčšej časti produkuje biele vína – najčastejšie odrody sú: Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Muller-Thurgau, Rulandské biele a Rizling rýnsky. Z červených vín potom prevláda Svatovavrinecké a Frankovka.

malokarpatská vínna cesta
Malokarpatská vínna cesta je ozaj pre každého

Malokarpatská vínna cesta s cestovnou kanceláriou

Najvzdialenejšie degustačné miesta sú od seba vzdialené cca 80 km. Pokiaľ nebudete „motorizovaní“ odporúčame návštevu obcí: Svätý Jur (16), Pezinok (17), Vinosady (14), Modra (22) – čísla v zátvorkách označujú počet degustačných miest v danej obci. Prípadne existuje možnosť stráviť takýto deň s cestovnou kanceláriou, ktorá zabezpečí všetko od odvozu až po výber tých najatraktívnejších miest. Ako to teda celé funguje? Jednotlivé „stanovištia“ sú pri vchode zreteľne označené číslom, aby každý degustátor vedel, kam dorazil. K degustovaným vínam je podávaný chlieb, či už suchý, alebo s masťou, oškvarkovou alebo bryndzovou nátierkou. Tí hladnejší si potom môžu dať rôzne druhy gulášu, lokše, klobásy, syry, koláče, kapustnicu alebo fazuľovú polievku. A takto si chodíte, ochutnávate, od vín ktoré vám chutia si jednu, dve fľaše aj kúpite – mimochodom za výhodné ceny. Niekde hrá nejaká miestna kapela, inde zase vypočujete zaujímavú debatu o vlastnej výrobe vína.

malokarpatská vínna cesta

Malokarpatská vínna cesta ponúka aj skvelé ceny za víno

Pálfyho kaštieľ

Veľmi príjemný večer sa dá stráviť vo vínnej pivnici pod Pálfyho kaštieľom v obci Svätý Jur. Návštevníci podniku si môžu na hrnčiarskom kruhu vyskúšať vytvoriť vlastný „výtvor“. Výborná večera, k tomu ochutnávka vín, a to všetko za sprievodu ľudovej kapely. Čo dodať – cesty za vínom si v Malokarpatskej vínnej oblasti určite užijete a počítajte s tým, že domov pôjdete „s výslužkou“ v podobe niekoľkých fliaš výborných miestnych vín.

Komentovať