Lustre a ich výkon v rôznych miestnostiach

Svietenie lustrom nemusí byť pre každého hračka. Ak sa práve prvýkrát sťahujete do vlastného alebo renovujete po dlhšom čase, nechajte sa inšpirovať týmto článkom. Nájdete tu informácie o tom, aký majú lustre výkon, a ako sa odlišujú druhy lustrov v rôznych miestnostiach v byte či v dome. Rozdiely medzi lustrami v obývačke či v spálni sú totiž skutočne zásadné.

Lustre v obývačke s intenzívnym svietením

lustre

Do obývačky či kuchyne sa hodia lustre s intenzívnejším svietením.

Svietenie v obývačke má svoje zásady. V tejto miestnosti čítame, pozeráme televíziu, hráme sa s deťmi, učíme sa alebo pracujeme. Pri všetkých týchto činnostiach by sme mali dobre vidieť, aby sme si nekazili oči. Nestačí teda klasická nástenná lampa alebo stolná. Dokonca by sme nemali siahať ani po jednoduchých stropných lampách. Také si nájdu miesto v spálni či v detskej izbe. Do obývačky by sme mali umiestniť lustre, ktoré majú viacero žiaroviek. Zvýši sa tým výkon svietidla a aj intenzita svetla. Svietivosť či výkon sa teda odvíja aj od počtu žiaroviek. Na lustri je totiž použitých väčšinou 5 či 6 kusov, niekedy však postačia aj 3 žiarovky. Výkon sa priemerne pohybuje okolo 200-300 W.

Do spálne sú vhodné lustre s tienidlom

lustre

Lustre s tienidlom.

Lustre do spálne majú nižšiu intenzitu svietenia a aj iný dizajn než tie v obývačke. Či už rozmýšľate o kúpe svietidla do detskej izby alebo do svojej spálne, dobrou voľbou je stropná lampa s tienidlom. S výkonom v priemere 60 W je príjemnou alternatívou lustrov. Ak však radi čítate aj v noci a potrebujete silné svetlo, rovnako si môžete kúpiť lustre s viacerými žiarovkami. V každej situácií však nepotrebujete rovnakú svetelnosť, preto si prečítajte viac o otočnom stmievači.

Regulované svietenie s otočným stmievačom

Veľmi dobrým riešením pre úsporné opatrenia je regulované svietenie. V takom prípade môžeme namiesto klasického vypínača zvoliť otočný stmievač. Sami si kolieskom nastavíte vhodnú intenzitu svietenia. Oceníte to aj v prípadoch, že chcete mať komornejšiu atmosféru s partnerom alebo vtedy, keď skrátka nepotrebujete extra intenzívne svetlo na čítanie a podobne. Takéto riešenia sa používajú či už v obývačke ale aj v spálni.

Komentovať