Lodičky a ich história

dámske lodičky

Poznáte lodičky a ich históriu?

Lodičky sú dnes výhradne ženskou záležitosťou. Hoci je druhov lodičiek nespočetne veľa, jedno je isté – ženskú chôdzu robia ladnejšiu, opticky predlžujú nohy a práve vďaka nim môžeme byť i o pár centimetrov vyššie. Toto sú dôvody, prečo v ženskom šatníku zásadne nemôže chýbať aspoň jeden pár tejto obuvi.

Vysoké podpätky boli známe už v staroveku

Trend vysokých podpätkov začal už v staroveku a to vtedy, keď sa spoločnosť výrazne rozdelila na chudobnú a bohatú vrstvu. Bolo to tak najmä preto, že dizajn topánok a hlavne ich výška (teda výška podpätku) boli znakom dôležitosti a sociálneho statusu ich majiteľa. A keďže v tej dobe boli v popredí najmä muži, boli teda typické skôr pre toto pohlavie. Na druhej strane, v istom období plnili aj menej prestížnu funkciu – napríklad boli poznávacím znakom „ľahších žien“ či mali praktickú funkciu pre mäsiarov – pomáhali im pri „brodení sa“ krvou a vnútornosťami.

Lodičky nadobudli svoju podobu v stredoveku

Lodičky, ktoré sa už začali podobať na tie, čo poznáme dnes, vznikli na kráľovskom dvore vo Francúzsku, kedy si ich nechala vyhotoviť Katarína Medicejská práve kvôli svojmu nízkemu vzrastu. V tomto období boli taktiež populárne aj u mužov – nosil ich aj jeden z najvýznamnejších panovníkov Francúzska, Ľudovít XIV, prezývaný aj Kráľ Slnko. Takisto ako aj v staroveku, tak aj v stredoveku plnili aj menej poetickejšiu funkciu a tou bolo, že pomáhali ženám bezpečne prejsť po uliciach pomedzi odpadky.

Za lodičky smrť?

dámske lodičky

Vysoké podpätky pridávajú sexepíl

Temné obdobie stredoveku, známe pre svoju obľubu v mučení či upaľovaní, znamenalo temnú éru aj pre vysoké podpätky. Puritáni ich označili za diablov vynález a každá žena, ktorá sa ich opovážila aj napriek tomu nosiť, bola označená za čarodejnicu a (opäť) upálená na hranici.

Lodičky dnes už len pre ženy

Lodičky na ihličkách, presne také sexy a zvodné ako ich poznáme dnes, preslávili hneď dve osoby. Prvou z nich bol ich samotný návrhár Salvatore Ferregamo a druhou úžasná a krásna Marylin Monroe, ktorá ukázala svetu ako využiť ich potenciál v dnešnom svete.

Komentovať