Legendárne švajčiarske nože

Nože

Kvalitné švajčiarske nože Victorinox

Majú už 117 rokov, červenú farbu a ovládoli svet. Áno, sú to švajčiarske vreckové nože. Tento fenomén sa dostal na výslnie počas druhej svetovej vojny, no najlepšie obdobie zažil až po nej. Švajčiarsky armádny nôž je názov pod ktorým sa preslávil tento výrobok Švjačiarského mladíka Karla Elsenera.

Ako to všetko začalo

V roku 1884, keď ešte Švajčiarsko bolo chudobnou krajinou, založil miestny tovariš Karl Elsener malú dielňu na výrobu nožov. Geniálny nápad prišiel, keď jedného dňa spozoroval Karl v miestnych novinách inzerát švajčiarskej armády. Tá vtedy hľadala dodávateľa nožov, ale tie museli spĺňat dve podmienky. Prvou bolo, že s nožom musí byť jednoduché otvárať konzervy a bez problémov odskrutkovať šrouby z vtedy populárnych švajčiarskych pušiek. Po prvej odovzdávke noža armáde však rodina Elsenerovcov neuspela. Do boja sa s nimi pustila nemecká spoločnosť zo Solingenu, ktorá bola o  niečo lacnejšia, a tak mali menší náskok. Jeho firma navyše neúspechom prišla o veľa peňazí a musel sa obrátiť na financie od pribuzných a známych. Ich ochota a jeho odhodlanosť sa nakoniec vyplatili. Karl svoj výrobok neustále vylepšoval a dostal sa až k tomu, že dokázal umiestniť nože na obidve strany. Keďže armáda už na jeho výrobky zanevrela, tak si dal tento nôž v roku 1897 patentovať pod názvom „švajčiarsky dôstojnícky a športový nôž“.

Ako sa švajčiarske nože stáli slavnými

Nože

Nožík po ruke sa vám môže vždy hodiť, hlavne ak je to Victorinox

Kedže tieto nože sa stali obľúbenými veľmi rýchlo, tak si ich vojaci chodili sami kupovať do obchodov. Neskôr v roku 1909 vzniká legendárny znak (biely kríž na červenom štíte), ktorý slúžil na rozoznanie originálneho noža od falzifikátov. V tom istom roku Karl pomenoval spoločnosť po svojej matke Victorii, ktorá v tom roku zomrela. Dôležitým miľnikom bol aj rok 1921, keď bola do výroby zavedená  nerezová oceľ (francúzsky „inoxyble“). Spojením mena Victoria a francúzskeho pojmu „inox“ vzniká nová názov firmy „Victorinox“, ktorý sa zachoval dodnes. To už boli švajčiarske armádne nože preslávene po celom svete a po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945 prišla najväčšia zákazka, keď si nože objednala Americká armáda pre svoju obrovskú armádu.

Victorinox sa stála svetovou značkou a dnes už okrem nožov, vyrábajú hodinky, oblečenie a iné doplnky.

Komentovať