LED svietidlá

Technológia LED je známa už niekoľko desaťročí. Príkon klasických LED bol minimálny, rádovo 0,001 W, svetelný tok – výkon však postačoval len na signalizáciu. Preto sa LED diódy využívali najmä ako súčasť elektrospotrebičov. V poslednej dobe však táto technológia zaznamenala najvýznamnejší vývoj a začala sa používať aj v rámci osvetľovania.

Svietidlá

Svietidla – LED osvetlenie do vašej izby

Výhody a nevýhody LED technológie

LED svietidlá majú dlhú životnosť. Pri príkonoch 1W až 3W dosahujú diódy 20 000 až 50 000 prevádzkových hodín. Vysoko efektívna premena elektrickej energie na svetelné žiarenie znižuje spotrebu elektrickej energie a zabezpečuje nízku spotrebu. Ďalšou z výhod tejto technológie je, že prevádzková teplota neprekročí 70℃. Ich používanie je teda bezpečné, aj vďaka nízkemu napätiu prichádzajúcemu zo zdroja. LED technológia ponúka možnosť regulácie výkonu. V praxi sa táto vlastnosť preukazuje hlavne pri zmene farieb pri náladovom osvetlení, ktoré používa červenú, zelenú a modrú farbu, na dosiahnutie celej farebnej škály. Po zapnutí ihneď ponúkajú plný výkon, neštartujú sa postupne ako svietidlá s úspornými žiarovkami. Malé rozmery LED diód umožňujú používať svietidlá ako kreatívny dizajnový prvok, niekedy sa osvetlenie stáva súčasťou steny, stropu a podláh. Konštrukcie LED svietidiel bývajú vysoko odolné voči vonkajším vplyvom, vďaka zapuzdreniu LED diód, ktoré odolajú vode aj chemickým látkam. Navyše sú dobre recyklovateľné a neobsahujú nebezpečné látky.

LED svietidlá

LED svietidlá nie je možné napojiť priamo na sieťové napätie. Vyžadujú špeciálne prúdové napájače s funkciou stabilizácie prúdu. Tento transformátor nemusí byť však inštalovaný pri zariadení. Napríklad pri vonkajšom osvetlení je možné uložiť ho do vzdialenosti až 50m. Ďalšou s nevýhod tejto technológie je zatiaľ vysoká obstarávacia cena LED diód v porovnaní s klasickými žiarivkami. Predpokladá sa však, že ich cena bude so zvyšovaním sa výroby klesať. Kompenzáciou pre spotrebiteľov môžu byť nízke prevádzkové náklady. Hlavnou nevýhodou je, že LED osvetlenie nedosahuje výkon porovnateľný s výkonom žiarivky. Preto ak je potrebné osvetliť veľké priestory svetelným kužeľom z jedného bodu LED svietidlá nie sú vhodné.

Svietidlá

Svietidlá – príslušenstvo k LED svietidlu

Celkovo sa však do výskumu a zdokonaľovania LED technológie vkladá veľké úsilie, keďže nízko nákladové svietidlá s dlhou životnosťou sú pre spotrebiteľov atraktívne.

Komentovať