Aj pre tieto výhody uprednostnite led denné svietenie!

O led svietení je všeobecne známe, že ide o elektronickú polovodičovú súčiastku s úzko spektrálnym svetlom a rôznym farebným prevedením. To záleží najmä od chemickej úpravy materiálu polovodičov. Pre svoje výhody oproti klasickým halogénovým žiarovkám sa využíva bežne v domácnostiach, na osvetlenie v exteriéri, ale aj ako led denné svietenie do auta.

led denné svietenie
LED denné svietenie DRL NSSC 540HP pro

Čím sa led denné svietenie stáva výnimočným pre naše vozidlá?

Hlavným účelom led denného svietenia vyžarujúceho dopredu je zlepšiť viditeľnosť daného vozidla. Keďže ani jazda počas dňa nie je zárukou bezpečnejšej premávky ako pri zníženej viditeľnosti zavčas rána alebo v noci, pribúda čoraz viac áut s domontovaným led denným svietením. Od roku 2011 ho nachádzame na všetkých nových autách, pričom zákon túto povinnosť uplatňuje aj na motocykle. Na svietenie počas dňa sa vzťahuje schvaľovacia značka RL.

Výhody používania vyplývajú z menšej opotrebovanosti a teda dlhšej životnosti v porovnaní s klasickými stretávacími svetlometmi. Oproti nim vynikajú nižším príkonom, čo sa prejaví na úspore paliva a na menšej miere splodín z výfukov.

led denné svietenie
LED denné svietenie COB podlhovasté

Na čo si dávať pozor pri montáži a používaní led denného svietenia?

Používa sa vo dvojici, pričom ich fotometrické vlastnosti musia byť úplne zhodné. Produkujú svetlo v bielej farbe, nie sú rušivými odrazom v spätných zrkadlách ani od plochy vozovky. Ďalším benefitom pre vodičov je ich automatické zapnutie pri chode motora. Vypínajú sa, hneď ako sú v činnosti hmlové, stretávacie alebo diaľkové svetlá. Súčasne s led denným svietením je obmedzená prevádzka obrysových svetiel a osvetlenia pri evidenčnom čísle vozidla. Predtým ako sa rozhodnete zapojiť led denné svietenie svojpomocne, naštudujte si základné pokyny! Bude pre vás náročné umiestniť ich súmerne, oproti stredovej pozdĺžnej rovine automobilu? Vzdialenosť medzi dvojicou svietidiel pritom nemá byť menšia než 600 mm. Výnimka sa vzťahuje na automobily s menšou šírkou než 1300 mm. Tu vzdialenosť medzi svietidlami môže dosahovať 400 mm. Nad rovinou vozovky musíte zabezpečiť výšku 250 až 1500 mm. Od bočného obrysu auta ich umiestňujeme max. do vzdialenosti 400 mm. Montáž svietidiel má prebiehať za základných bezpečnostných opatrení a podľa manuálu od výrobcu.

Komentovať