Kuša ako z filmu

Čo je kuša asi netreba nikomu bližšie upresňovať. Ak ste už aj kušu nevideli niekedy na vlastné oči, určite ste ju videli aspoň tisíc krát v nejakom filme z obdobia stredoveku, kedy slúžila ako tá najlepšia zbraň voči nepriateľovi alebo ňou ľudia lovili svoju potravu. Kuša je strelná zbraň, ktorá sa dnes ale používa najmä pre športovú streľbu, pričom sa ešte nájdu aj krajiny, kde sa kuša používa aj pri love. Jej strelivom je ako inak kušový šíp. Kuša v základnej podobe je tradičný luk nasadený na drevenej pažbe, ktorá sa opiera o rameno strelca, no na rozdiel od dreveného luka má kuša lučisko zložené z rohoviny, šliach, dreva či dokonca kovu, čím sa dosiahla taká pevnosť, že na jej napínanie sa musia používať mechanické pomôcky.

kuše

Historické kuše boli veľmi účinnými zbraňami

Kuša má mnoho podôb

Kuše môžeme deliť podľa účelu streľby na kušu pre rekreačnú streľbu, kušu pre športovú terčovú a pretekársku streľbu či kušu pre terčovú streľbu s dostatočným výkonom pre lov. Podľa využitia ich však delíme na pištoľovú, reflexnú a kladkovú kušu. Pre začiatočníkov je ideálna pištoľová kuša, pretože je malá, ľahká a pri streľbe do 15 metrov pomerne presná, no jej najväčšou výhodou je nízka naťahovacia sila. Reflexná kuša sa používa na športovú streľbu aj lov, no má najväčšiu naťahovaciu silu, takže k nej potrebujete aj mechanický naťahovač. Jej výhodou je presnosť a to, že dokáže strieľať aj na väčšiu vzdialenosť. Kladková kuša sa používa na terčovú aj loveckú streľbu a má výbornú dynamiku vystreleného šípu. Strieľa presne, rýchlo a do veľkej vzdialenosti.

kuše

Dnešné kuše sú omnoho sofistikovanejšie

Kuša a jej história

Kuša má už úctyhodný vek, pretože bola objavená v Číne asi v roku 500 p.n.l., no ako vojenská zbraň sa ujala až omnoho neskôr. Stredoveké kuše boli pomerne výkonné a napínali sa pákou, kľukami či navijakom a dokázali dostreliť až do vzdialenosti 300 metrov. Kuša je dnes veľmi výkonná lovecká zbraň, ktorá výkonom dosahuje a mnohokrát aj presahuje prieraznosť palných zbraní. Kuša má však oproti palným zbraniam jednu nespornú výhodu a to fakt, že spôsobuje omnoho menší hluk pri výstrele a nesporná je aj ekonomika streľby z kuše, keďže šípy do kuše sú použiteľné aj niekoľko tisíc krát.

Komentovať