Kupovať detskú obuv v miestnej tržnici?

Ako správne vyberať a kde nakupovať zdravotne nezávadnú detskú obuv? To sú dve témy do diskusie, nad ktorými by sa mal seriózne a včas zamyslieť každý rodič. Hoci sa veľká väčšina detí u nás rodí sa zdravo vyvinutými nožičkami, u malej časti detí môže dôjsť k rôznym deformáciám ešte v predškolskom veku. Ako a čím sa detská noha môže počas vývinu a rastu deformovať? Ako spoznáme kvalitnú a zdravotne nezávadnú detskú obuv? To sú ďalšie dve otázky pre súčasných aj budúcich rodičov.

detská obuv

Detská obuv by mala byť pre dieťa vhodná.

Kvalitná detská  obuv nadovšetko

Detská obuv by mala zodpovedať štandardným ortopedickým a hygienickým požiadavkám. Dobrá a kvalitná obuv pre deti však aj niečo stojí.  Detská noha rastie, mení sa jej tvar a veľkosť. Rodičia tak veľakrát kúpia aj menej kvalitnú detskú obuv niekde v stánku na ulici či v miestnej tržnici. Neuvedomujúc si, že tým môžu dieťaťu značne uškodiť a spôsobiť aj závažné poškodenia jeho vyvíjajúcich sa nôh.

Čo môže spôsobiť deformáciu?

Deformácia detských nožičiek môže vznikať vplyvom niekoľkých faktorov a okolností. Nesediacou  obuvou, či obuvou nesprávnej veľkosti. Veľmi nevhodné sú detské topánočky v nesprávnom tvare, najmä do špičky. Nevhodné sú také nepriedušné materiály, akými sú neprispôsobivé plasty alebo koženka. Materiály pre detskú obuv musia byť mäkké, priedušné, prispôsobivé pre tvar nohy a sajúce vlhkosť. Detská obuv musí tiež poskytovať dostatok priestoru pre prstíky. Malé deti by nemali byť preťažované dlhou chôdzou alebo státím. Osobitnú pozornosť si vyžadujú nohy detí s nadváhou.

detská obuv

Kvalitná detská obuv nadovšetko.

Detská noha rastie a vyvíja sa

Detské nohy zvyčajne rastú v náhlych skokoch. Rodičia dieťaťa sa občas divia, ako rýchlo a nečakane ich dieťa vyrástlo z topánočiek, ktoré mu ešte nedávno sedeli. Pri tých najmenších deťoch môže ísť až o cca 18 mm za rok, u starších detí sa rast spomaľuje k približne na 10 mm za rok. Niektoré deti tak môžu potrebovať počas roka dve až tri veľkosti detskej obuvi.

Komentovať