Kolimátor – taktický zameriavač pre rýchle a presné zameranie cieľa

Kolimátor je optické zameriavacia zariadenie. Pozeráte sa na cieľ cez prehľadnú šošovku na ktorom sa zobrazuje zameriavací bod. Zameriavací bod cieľ nevidí len vy.

Čím sa vyznačuje Kolimátor ?

Kolimátor sa vyznačuje kompaktnými rozmermi s možnosťou výberu štyroch druhov zameriavacieho bodu. Zameriavací bod je v tvare bodky, bodky v koliesku, kríža, kríža s kolieskom a s možnosťou voľby červenej alebo zelenej farby. Bod si viete nastaviť horizontálne alebo vertikálne pomocou imbus kľúča, ktorý je súčasťou balenia.

kolimátor

Príklad kolimátora na pušku

Kolimátor a jeho využitie

Využíva sa na testovanie, kalibráciu a meranie. Využíva sa v tréningových zariadeniach ako napríklad letové simulátory. Taktiež dáva možnosť používateľom skontrolovať, či sú všetky body zarovnané na optickú os a podobne. Kolimátor je tvorený jednou šošovkou alebo zrkadlom, zdrojom svetla a polopriepustným sklíčkom. Niekedy sa využívali klasické žiarovky ako osvetlenie, teraz v novších modeloch je to už LED, či laser. Pri používaní využívate obe oči naraz.  Najlepšie využitie je v budovách, kde je rozhodujúca rýchlosť zamerania cieľa. Najčastejšie využitie je na automatických puškách.

kolimátor

Mierenie cez kolimátor

Prečo Kolimátor a nie puškohľad?

Klasické puškohľady sú tvorené sústavou šošoviek, ktorými sa premieta obraz, pričom obrazec je vložený do jedného z ohnísk sústavy.  Puškohľad je dobre známy pre poľovníkov, ale aj športových strelcov. Pri tomto zameriavači je nesmierne dôležité venovať čas montáži. Pretože to je veľmi dôležité aby ste boli s presnosťou streľby spokojný. Musíte sa najprv rozhodnúť, za akým účelom bude puškohľad slúžiť, pretože na trhu je široká ponuka a mali by ste potom problém s rozhodovaním sa. Puškohľad aj kolimátor zlepšujú mierenie na každej použitej zbrani.

Malá rekapitulácia na koniec

Kolimátor má najlepšie využitie v budovách, v tréningových zariadeniach, je tvorený jednou šošovkou. Na výber máte 4 typy zameriavacieho bodu a výber farby. Bod cieľ nevidí. Puškohľad je určený pre poľovníkov aj športových strelcov. Je tvorený sústavou šošoviek. Montáži venujte rovnako času ako pri výbere.

kolimátor

Kolimátor na puške

Komentovať