Kojenie dieťaťa na verejnosti

kojenie

Kojenie na verejnosti je často nevyhnutnosťou

Kojenie dieťaťa je prirodzený spôsob ako mu poskytnúť potravu. Pri kojení materským mliekom však nejde iba o uspokojenie prázdneho žalúdka. Kojenie je dôležité aj kvôli fyzickému kontaktu matky a dieťaťa. Taktiež pomáha regulovať jeho dýchanie, srdečnú činnosť, či telesnú teplotu. A práve matky svoje deti o toto ochudobňujú v prípade, že mu poskytujú iba umelú stravu.

Keďže mnoho matiek svoje deti kŕmi materským mliekom, vznikajú situácie, pri ktorých matka potrebuje svoje dieťa nakŕmiť vonku, na verejnosti. Bábätko, hlavne keď je ešte veľmi malé, potrebuje jesť každé 3 hodiny. Môže sa preto veľmi ľahko stať, že dieťa vyhladne na prechádzke v parku, počas nakupovania alebo jednoducho kdekoľvek na verejnosti. A aby dieťa neplakalo, musí dostať mlieko. Matke teda neostáva nič iné, iba ho nachovať.

Kojenie na verejnosti môže vyvolať odpor

O kojení na verejnosti sa ale dosť často polemizuje. Je to vhodné alebo nie? Niekomu to nevadí a pripadá mu to úplne prirodzené, no a niekoho to zas vrcholne pohoršuje. Najviac, ak sa matka rozhodne svoje dieťa nakŕmiť priamo za stolom v reštaurácii. A to preto, že matka odhaľuje svoj prsník a bradavku. Čo má ale matka v takomto prípade robiť? Má nechať svoje dieťa hladovať a plakať o život?

Ako kojiť bez toho, aby sa iní pohoršovali?

Ja osobne zastávam názor, že kojenie na verejnosti je úplne prirodzené. Je však potrebné to robiť diskrétne. Ak matka potrebuje nakŕmiť svoje bábätko, mala by si nájsť pokojné miesto s dostatkom súkromia. Bábätko totiž pri kojení môžu rôzne zvuky vyrušovať a matka sa vyhne zvedavým pohľadom. Ak sa ale takéto pokojné miesto v blízkom okolí nenachádza, matka pri kojení môže použiť plienku alebo šatku a prikryť sa. Matkám sa v tomto snažia pomôcť aj návrhári oblečenia, a preto dnes dostať tričká či košele, a rovnako aj podprsenky, ktoré kojenie výrazne uľahčujú.Kojenie bábätka je prirodzená vec. A pokiaľ sa milé mamičky chcete vyhnúť konfrontáciám s ľuďmi s puritánskymi názormi a predsudkami, kojte svoje bábätká na verejnosti diskrétne, vkusne a s citom, a nie vulgárne a bez ohľadu na svoje okolie.

 

Komentovať