Koaxiálny kábel – definícia

Koaxiálny kábelKoaxiálny kábel je kábel s vysokou kapacitou, často používaný v audio, video a dátových aplikáciách. Laicky povedané, koaxiálny kábel sa používa na prepojenie TV s vonkajšou anténou, káblové a satelitné služby. Používa sa tiež pre káblové modemy a rôzne digitálne rozhranie.

Silný, flexibilný koaxiálny kábel obsahuje izolovaný drôt, alebo lanko, v strede, ktorý je obklopený izoláciou. Izolácia je zabalená s hliníkovým alebo medeným plášťom, ktorý môže byť zabalený fóliou alebo pletenou drôtenou tkaninou. To všetko je potom ešte zabalené v plastovom kryte, ktorý môže mať ohňu-odolný teflónový povlak.

Typy koaxiálnych káblov

Často krát môžu vyzerať veľmi podobne až rovnako, no je ich niekoľko druhov. Koaxiálny kábel s impedanciou 50 alebo 75 ohmov môže mať kábel s rôznym vonkajším priemerom a maximálnou kapacitou pre prevádzkové napätie. Káble sú určené tiež pre útlm signálu. Koaxiálne typy káblov sú označené s RG predponou (- Radio Grade). Najčastejšie používané koaxiálne káble sú typy RG-6, RG-6 Quad, RG-58, RG-59 a RG-59 Quad.

Bezdrôtové

Bezdrôtová komunikácia je prenos informácií medzi dvoma a viac komponentmi, ktoré nie sú spojené elektrickým vodičom. Čoraz častejšie sa stretávame v dnešnej dobe s bezdrôtovou technikou, čo je na jednej strane veľmi praktické, na druhej menej kvalitné, čo sa týka prenosu, a krátkodobé riešenie. Medzi najčastejšie bezdrôtové technológie sa používa rádio. S rádiovými vlnami môže byť vzdialenosť krátka, napr. niekoľko metrov, alebo tisíce dokonca milióny kilometrov pre ďalekú rádiokomunikáciu. To zahŕňa rôzne typy pevných, mobilných a prenosných aplikácií vrátane obojsmerných vysielačiek, mobilných telefónov, osobných digitálnych asistentov (PDA) a bezdrôtovej siete.

Koaxiálny kábelĎalšie príklady bezdrôtových, rádiových aplikácií sú GPS jednotky, otvárače garážových brán, bezdrôtové počítačové myši, klávesnice a slúchadlá, rozhlasové prijímače, satelitné televízie a bezdrôtové telefóny. Trochu menej bežné metódy na dosiahnutie bezdrôtovej komunikácie zahŕňa použitie iných elektromagnetických bezdrôtových technológií, ako sú svetlá, magnetické alebo elektrické polia alebo použitie zvuku.

Komentovať