Klasické alebo kombinované skrine?

Prevažná väčšina dostupných skríň na našom trhu s nábytkom je vyrobená z masívneho dreva, lamina alebo MDF (lisované drevovláknité dosky). Z hľadiska životnosti a údržby sú si tieto materiály podobné, masív je však predsa len o niečo kvalitnejší. Kvalitu skrine ovplyvňuje skôr typ a charakter kovania. U skríň z lamina si treba dať pozor na hrúbku materiálu, a to predovšetkým u dlhých políc v kombinovaných skriniach. Mala by byť aspoň 18 mm, inak hrozí, že sa budú police pod ťarchou šatstva prehýbať. U úzkych skríň a kvalitného laminátu môže byť hrúbka aj menšia, pričom životnosť zostane rovnaká.

skrine

Skrine sú rôzne. Zvoľte si tie najvhodnejšie pre vás

Skrine sa delia aj podľa spôsobu otvárania

Ako je možné rozdeliť skrine podľa typu otvárania dverí? Jednoducho. Dvere môžu byť buď posuvné alebo klasicky otvárané. Zvláštnym typom dverí sú zrkadlové. Klasické sú s otváracími dverami, ktoré sa otvárajú pomocou zvonku neviditeľných pántov. Modernejšie umožňujú tlmené zavretia a niektoré majú aj LED pásy vo vnútri pre osvetlenie. Dvere pri zatvorení spomalia a doľahnú ku korpusu nežne a bez nejakého hluku. Táto funkcia sa rieši buď integrovaním tlmenia priamo do jednotlivého pántu dverí. Ďalšou možnosťou je tlmenie inštalovať zvlášť, keď vlastníte staršie skrine. Tlmenie môžete dokúpiť za pár korún a za niekoľko minút inštalovať. Dnes už sú bežnejšie skrine s tlmením, ako bez neho. Tlmené zavretie sa stalo dobrým štandardom vo svete nábytku. Klasicky otvárané dvere vyžadujú dosť miesta pred skriňou.

skrine

Luxusná skriňa vo francúzskom štýle

Skriňa s posuvnými dverami

Posuvné dvere majú snáď tú jedinú nevýhodu, že priestor skrine nikdy nie je prístupný celý. Vždy nám tam „vadía“ jedny dvere. Výhod je ale veľa a určite prevažujú. Dvere skríň majú kolieska buď na spodnej strane a jazdia v koľajničkách na spodku skrine alebo majú kolieska na vrchnej strane a sú zavesené. Kvalitné posunovanie dverí sú schopné oba systémy, záleží skôr na výrobcovi, ako je schopný vymyslieť vhodnú konštrukciu pre skriňu. Dôležité je, aby koľajničky boli vždy kovové. Plastové naozaj vhodné nie sú.

 

 

Komentovať