Kladkový luk je vhodný pre šport aj lov

Kladkový luk je konštrukčne najmodernejším variantom bežne používaných lukov. Zásadným prvkom sú kladky na koncoch krátkych ramien, cez ktoré vedie tetiva a ktoré odvádzajú časť práce strelca spojené s držaním natiahnutej tetivy. To umožňuje strieľať bez problémov aj z kladkových lukov s vysokou naťahovacou silou. Luky s kladkovým systémom sú určené na športovú a loveckú streľbu. Kladky uľahčujú strelcovi zacielenie na cieľ, pretože v určitom bode prevezmú spätný ťah tetivy a strelec necíti jej odpor. Po uvoľnení dosiahne šíp väčšiu rýchlosť, ktorá záleží hlavne na type a tvare kladiek. Kladkové luky sú vďaka technológii presnejšie.

modernejší kladkový luk

Modernejšie vyzerajúci kladkový luk.

Klasický alebo kladkový luk

Dnes sa dá vyberať z naozaj pestrej škály prevedení lukov. Použitie rôznych typov lukov a šípov pre súťažnú lukostreľbu tiež upravujú pomerne striktne pravidlá organizácií a propozície konkrétnych pretekov. Tradičný typicky drevený luk, ktorý je v stave bez napnutej tetivy najčastejšie prakticky rovný alebo mierne prehnutý, po napnutí tetivy má tvar písmena „D“ a bez akýchkoľvek náznakov spätných prehnutí na koncoch ramien. Strieľa sa štandardne drevenými šípmi s prírodnými kormidlami. Klasické luky sa k lovu hodia, ale nie sú ani zďaleka tak rozšírené. Dalo by sa skôr povedať, že klasickým lukom lovia len veľmi skúsení lovci.

čierny kladkový luk

Klasický čierny kladkový luk.

Kladkový športový luk

Kladkový luk  určený na športovú prevažne terčovú streľbu býva  oproti loveckému o niečo dlhší a nemá maskovaciu farbu. Jeho konštrukcia a  vybavenie predpokladá veľmi opatrné zaobchádzanie a je plne podriadená maximálne presnej streľbe. Taký luk by sa teoreticky k lovu dal použiť, ale nebude vzhľadom k svojej veľkosti a krehkému vybaveniu príliš praktický. Športové luky tiež bývajú slabšie ako lovecké – menšia prieraznosť šípu nevadí a naopak je náťah a mierenie o dosť  ľahšie.  Lovecké kladkové luky sú určené primárne k lovu. Luky sú menšie, lepšie sa s nimi prechádza terénom.  Takýto kladkový luk má pre účely lovu  upravené všetko vybavenie a rôzne pomôcky.

Komentovať