Kedy je správny čas na hnojenie paprík?

…Záleží to predovšetkým od toho, do akej miery sú vaše rastliny vyvinuté. Pokiaľ ide o hnojenie paprík, striedmosť je kľúčom. Hnojivo na papriky je najlepšie použiť pred sadením. Potom, po nejakú dobu – prvých pár týždňov je dobré nechať rastliny tak. Nie je dobré hnojiť ich veľa v prvé týždne a to najmä nie s hnojivom, ktoré má vyšší obsah dusíka. To môže spôsobiť predávkovanie rastlín, čo sa prejaví tak, že budete mať rastliny bohaté na listy a kvety, no žiadnu produkciu plodov. Preto počkajte, kým uvidíte prvé plody, potom môžete znovu hnojiť.

Hnojivo na papriky – typy

hnojenie papríkNa papriky môžete použiť viacero druhov hnojív. Ak hľadáte konkrétne alebo špeciálne hnojivá, tie nájdete v predajniach s veľkými záhradnými oddeleniami. Pri výbere hnojiva na papriky si všimnite ako prvú vec trojčíselný kód na obale. Tieto tri čísla označujú množstvo dusíka, fosfátov a draslíka, ktoré sú obsiahnuté v tom konkrétnom hnojive. Pr. 5-10-10 znamená, že balenie obsahuje 5% dusíka, 10% fosfátov a 10% draslíka.

Pre hnojivo na papriky zvoľte  hnojivo s označením 5-10-10. Vyšší obsah fosfátov a draslíka bude podporovať produkciu plodov a nižší obsah draslíka dopomôže rastlinám k rastu bez toho, aby to bolo na úkor produkcie plodov.

Pri hnojení papriky granulovaným hnojivom sa treba vyvarovať tomu, aby sa granule dotýkali rastliny. Granule môžu spôsobiť spálenie rastliny alebo môžu iné negatívne dôsledky. Namiesto toho, granulované hnojivo použite okolo rastliny a dostatočne polejte vodou. Ak používate vo vode rozpustné hnojivo, snažte sa vyhnúť striekania hnojiva na vrcholkoch rastlín.  Pri mokrých listoch, konároch, kvetoch a plodoch je väčšia pravdepodobnosť vzniku ochorenia. Je lepšie sústrediť  svoje úsilie na spodnú časť rastlín.

Dobrá rada nadovšetko

Po hnojení papriky, je dobre použiť vrstvu mulču okolo rastlín – odrezky trávy, nasekané lístie, seno, atď. Mulčovanie zabraňuje tiež odparovaniu vlhkosti z pôdy. Mulčovanie drží pod kontrolou aj buriny. Dobré je použiť vrstvu mulču na konci vegetačného obdobia, čo bude dodávať potrebné živiny vašim rastlinám počas zimy.

hnojenie paprík

Komentovať