Kanvica na kávu ako džezva, moka express alebo french press?

Všetky tie tri tak cudzo znejúce slová v názve tohoto príspevku majú jedno spoločné. Šálku čiernej kávy. Pod každým označením sa vlastne skrýva kanvica na kávu majúca za sebou úplne inú históriu. A pri ich správnom použití to môže to byť porcia aj chuťovo inej kávy. Ako si ale pripraviť kávu vo french presse, v moka kanvici alebo  za pomoci klasickej nádobky známej ako džezva? Ako si pripraviť doma len pre seba alebo niekoľkých priateľov lahodne chutné espresso alebo cappuccino? Niečo ale majú všetky tri spôsoby prípravy kávy spoločné. A to sú vlastnosti pôvodného kávového zrna a kvalita a zloženie použitej  vody.

Kanvica na kávu

Jednoduchá príprava a servírovanie kávy.

Akú teda kanvicu na kávu si zvoliť?

Príprava a samotné servírovanie čiernej kávy môže byť pre mnohých rituálom a osobným potešením. Výsledný nápoj je však výsledkom mnohých faktorov. A ak nám skutočne záleží na chuti a aróme našej šálky kávy, potom sa je nutné pozrieť odkiaľ pochádza naša zrnková káva. Ako a kedy bola pomletá, ako bola uskladnená a či sme použili vhodnú vodu do kanvice na kávu. Práve správna starostlivosť o kávové zrnká a použitie vhodnej vody majú na chuti kávy v šálke podiel určite podstatný. Jedine čerstvá káva a voda s priaznivým chemickým zložením dajú šálke kávy chuť a arómu, ktorú si vychutnáme.

Kanvica na kávu

Kanvička na kávu vo forme šikovného french pressu.

Taliansky, francúzsky alebo arabský pôvod?

Obľúbená kanvica Moka Express má svoje korene a pôvod v Taliansku. Slúži na prípravu známej kávy, ktorá je vytváraná pod tlakom zahrievanej vody prechádzajúcej cez vrstvičku namletej kávy. French press kanvica na kávu  je vybavená sitkom, ktoré po vylúhovaní oddelí namletú kávu od výsledného nápoja. Je to kvalitný alternatívny domáci spôsob prípravy kávy s bohatou arómou. A čo kanvička džezva? Varenie kávy v nej na pieskovej lázni je asi najstarší spôsob varenia si arabskej kávy. Je to rituál, má to určitú postupnosť, potrebné  znalosti a trpezlivosť.

Komentovať