Jedálenský stôl – srdce domácnosti

Jedálenský stôl patrí medzi najdôležitejšie a zároveň aj najčastejšie používané kusy nábytku v interiéri. Nie je to len miesto kde sa dobre najete. Od nepamäti tvoril stôl srdce domácnosti, miesto, kde sa stretávala celá rodina. V dnešnej dobe už nemáme toľko času, aby sme si s našimi najbližšími sadali k jednému stolu každý deň. O to vzácnejšie sú tie chvíle spoločného stolovania v nedeľu či počas sviatkov a významných jubileí. Nič neutuží vzťahy viac, ako dobrý obed v spoločnosti našich najbližších. Jedálenský stôl by mal byť preto dominantou kuchyne a malo by pri ňom byť dostatok miesta pre každého, aby sa tam hostia cítili príjemne.

Jedálenský stôl

Jedálenský stôl by mal ladiť s priestorom, kde je zasadený

Aký jedálenský stôl zvoliť?

Pri kúpe jedálenského stola majte na pamäti, že kvalitný stôl aj niečo stojí. Kupovať lacné zostavy sa vám neoplatí. Radšej si priplaťte za kvalitu, ktorá vám vydrží dlhé roky. Na začiatku by ste mali mať aspoň akú-takú predstavu o dizajne kuchyne. Následne sa od toho bude odvíjať aj štýl, materiál, veľkosť a tvar vášho stola. Jedálenský stôl by mal ladiť s ostatným nábytkom a vybavením domácnosti, aby nepôsobil ako päsť na oko. Čo sa týka materiálu, úplnou klasikou, ktorá vás nesklame je drevo – dodáva pocit tepla, dokonale zapadne do prostredia, je extra odolné a ľahko sa udržuje. Nevýhodou je len vyššia cena, tá ale odzrkadľuje kvalitu. Veľkosť jedálenského stola závisí od veľkosti jedálne, ale aj od toho, koľko hostí k vám zvykne chodiť na posedenie. Vždy je lepšie zvoliť väčší stôl, kde bude mať každý svoj priestor, než riešiť dilemu s nedostatkom miesta. Výborným riešením je napríklad rozťahovací jedálenský stôl, ktorý v prípade potreby len jednoducho roztiahnete. Tvar stola je už na vašich osobných preferenciách – najpredávanejšie sú obdĺžnikové, no kúpiť sa dá aj štvorcový či okrúhly stôl.

Jedálenský stôl

Rozťahovací stôl je ideálnym riešením pre malé priestory

Jedálenský stôl – aby bolo dosť miesta

V prípade, ak máte malú kuchyňu, veľký kuchynský stôl nie je ideálne riešenie. Pri veľkosti stola treba myslieť na to, aby ste mali dostatok miesta na pohodlné odsunutie stoličky – optimálne je cca meter od steny. Rovnako treba brať do úvahy, že na jednu osobu je potrebné pri stole rátať so 65-70cm miesta. Nie je predsa nič príjemné, keď sa pri stolovaní musíte tlačiť s ostatnými. Dôležitá je aj výška dosky stola – tá by mala byť asi 75-80cm od podlahy a medzi stolom a sedadlom stoličky sa odporúča aspoň 20-25cm medzera pre pohodlné sedenie. Takže skôr ako jedálenský stôl kúpite, dôkladne si všetko premerajte.

Komentovať