Je potrebná nová fasáda domu alebo stačí jej vyčistenie?

Už je to nejaký ten čas, odkedy ste si dali urobiť novú fasádu a zdá sa vám, že je vaša fasáda domu zrazu akási špinavá? Prípadne ešte horšie – tvoria sa vám na nej plesne a riasy či dokonca trhliny a praskliny? Potom naozaj prichádza vhodný čas, aby ste uvažovali nad tým, či budete svoju fasádu úplne prerábať alebo ju dáte „iba“ vyčistiť. V dnešnom článku si povieme, kedy je vhodnejšie zvoliť novú fasádu domu a kedy je zasa lepšie fasádu vyčistiť.

fasáda domu

Znečistená fasáda domu

Začnime najčastejším prípadom, kedy majitelia domu po niekoľkých mesiacoch či rokoch zistia, že ich fasáda domu už nie je taká pekná, ako bola zo začiatku. Na ich fasáde sa totižto usádza prach, na niektorých miestach sú možno nevzhľadné škvrny alebo sa im pod strechu nasťahovali vtáci, ktorí špinia fasádu svojim trusom. Ak je toto aj váš prípad, fasádu viete pomerne jednoducho vyčistiť. Niektorí majitelia sa do toho pustia svojpomocne s vysokotlakovým čističom a čistiacim prostriedkom, avšak aj keď sa to na prvý pohľad zdá jednoduché, odporúčame radšej prenechať čistenie fasád profesionálom, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu fasády.

Zdraviu škodlivé plesne a riasy

Druhým veľmi častým prípadom je, že sa na fasáde začali tvoriť zdraviu škodlivé plesne a riasy. Tu si mnoho majiteľov myslí, že najlepšie bude, ak urobia úplne nový fasádny náter. Avšak práve v tomto prípade je profesionálne čistenie fasád tým najlepším možným riešením. Ak si zvolíte naozaj kvalitnú firmu, dokáže vám vašu fasádu vyčistiť do hĺbky, vďaka čomu sa zbavíte plesní a rias nielen na povrchu fasády, ale aj v hĺbke jej pórov. A čo je najlepšie, čistenie fasády vám dokáže ušetriť až 70% nákladov oproti novému fasádnemu náteru.

čistenie fasád

Poškodená fasáda domu

Tretím prípadom je, že vaša fasáda je nielen znečistená, ale aj poškodená. To znamená, že sa z nej odlupujú kusy omietky, prípadne sa na fasáde tvoria väčšie trhliny a praskliny. V takomto prípade už obyčajné čistenie fasády nebude postačujúce a bude treba začať premýšľať nad novou fasádou domu. Toto riešenie je síce pre majiteľov finančne náročné, avšak je to jediné efektívne riešenie poškodenej fasády.

Komentovať