Je čistenie fasád vhodné aj v zime?

Dni sú kratšie, noci chladnejšie a nám je jasné, že čoskoro nás čaká zima. Vo všeobecnosti, zima nie je práve tým ročným obdobím, počas ktorého by sme venovali zvýšenú starostlivosť exteriérom našich domov – práve naopak. Na zveľaďovanie a starostlivosť o exteriér si väčšinou majitelia vyčlenia čas skôr na jar či v lete. Pokiaľ však ide o čistenie fasád, práve to by ste nemali pred zimou či počas nej zanedbať. V tomto článku si povieme, prečo nie je dobré odkladať čistenie fasád až na jar a prečo by ste mu mali dať šancu aj práve teraz.

čistenie fasád

Prečo čistenie fasád nepočká do jari?

Chlad, vlhkosť, tma – to sú veci, ktoré nám nie sú vôbec príjemné. Avšak pokiaľ ide napríklad o mach, plesne či riasy, práve tieto podmienky sú pre nich ako stvorené. V praxi to teda znamená, že práve počas zimného obdobia budú títo neželaní návštevníci na vašej fasáde rásť ešte rýchlejším tempom než doteraz. A práve to je dôvod, prečo bude váš dom po pár mesiacoch zimy vyzerať, akoby zostarol o celé roky. Dá sa tomu však jednoducho vyhnúť – zabezpečte čistenie fasád ešte pred príchodom zimy, prípadne pokojne aj počas nej a zbavte sa nečistôt na svojej fasáde v tom pravom čase. A potom, keď príde jar, môžete si už len vychutnávať to, že váš dom vyzerá opäť ako nový a svoj čas a energiu budete môcť vložiť napríklad do starostlivosti o vašu záhradu.

Čo sa stane, ak svoju fasádu nevyčistím?

Ak zanedbáte čistenie fasád, nielenže vaša fasáda bude po zime na prvý pohľad vyzerať ešte stokrát horšie, ale prináša to so sebou aj ďalšie riziká. Tým najhlavnejším z nich je zdravotné riziko. Totižto, plesne aj riasy, ktoré sa množia v póroch vašej fasády môžu byť zdraviu škodlivé pre vás, aj pre vašu rodinu. Čím skôr sa ich zbavíte, tým skôr sa zbavíte aj tohto zdravotného rizika. Nuž a v neposlednom rade treba myslieť aj na to, že ak sa o svoju fasádu nestaráte, postupom času dôjde k jej poškodeniu a investícia do jej opravy či celkom novej fasády bude oveľa vyššia.

Komentovať