Motocyklista Ivan Jakeš sa pripravuje na ďalši Dakar

moto-oblečenieÚspešný slovenský motocyklista Ivan Jakeš je už v plnej príprave na najbližší ročník Rely Dakar. Tento rok bude historicky najlepšiemu slovenskému jazdcovi na tomto púštnom dobrodružstve robiť zo Slovákov medzi jazdcami iba jeden ďalší a to Štefan Svitko.

Ivan sa po operácii ramena, ktoré si zranil na minulo ročnom Dakare, už dal kondične a zdravotne úplne do poriadku a všetok svoj čas a energiu aktuálne venuje príprave na nasledujúci Dakar.

Čo sa techniky a vybavenia na Dakar týka, Ivan sa bude spoliehať opäť na stroj KTM. Hoci s tohtoročnou motorkou KTM 450 si vyjazdil 4. miesto. Tento rok má v pláne jazdiť na novšom a rýchlejšom stroji. Nová motorka je už vyrobená, chýba iba posledná vec a to jej zaplatenie.

Čo sa vybavenia a moto oblečenia týka, Ivan zdôrazňuje zásadné rozdiely medzi bežným enduro jazdením a jazdení na viacdenných podujatiach v tak extrémnych podmienkach ako je juhoamerická púšť. V podmienkach Dakaru musí moto oblečenie spĺňať špecifické a často-krát i navzájom si odporujúce podmienky. Odev musí hlavne čo najlepšie chrániť jazdca a to proti všetkým poveternostným vplyvom ako veľký chlad po západe slnka a aj silná horúčava v priebehu dňa. Zároveň musí dokázať odolať extrémnej námahe a opotrebovaniu spôsobeným nie len jazdením, ale aj všadeprítomným pieskom. Súčasne musí dokázať dostatočne odpudzovať vodu, ale aj prepúšťať pot a samozrejme čo najlepšie regulovať teplotu tela.

Pokiaľ však jazdec nemá dostatok skúseností a nemá tú správnu pohodu vytvorenú aj zázemím jazdcov, k úspechu nepomôže ani najlepšia technika a vybavenie. Dôležitou súčasťou takto náročného podujatia je aj športové šťastie a to Ivanovi tento rok prajeme.

No Responses

Komentovať