Írska whisky Jameson patrí k najlepším vo svete

Jameson

Originálne drevené sudy, v ktorých whisky zreje niekoľko rokov

O tom, že na britských ostrovoch v Írsku a v Škótsku sa vyrába tá najkvalitnejšia whisky, snáď netreba ani hovoriť. Avšak hodiť tieto dve krajiny do jedného vreca, by sa mohlo brať ako urážka. Rozličné recepty, rozličné metódy a dokonca aj názvy, to všetko rozdeľuje svet whisky na Škótsko a Írsko. Takže, ak sa hovorí o destiláte z Írska, tak by sa mal používať termín „whiskey“. U nás sa však zaviedol škótsky názov, čiže whisky, a tak ho budem používať aj v ďalšom texte.

Čo robí írsku whisky naozaj írskou?

Jameson

Jameson Original vo svojej klasickej fľaši

Tradičný írsky destilát, na ktorý sú Íri mimoriadne hrdí sa vyrába kotlikovým destilačným prístrojom. Pomocou neho sa voda zmieša s obilninami ako jačmeň, raž, pšenica či kukurica a v drevených sudoch zrie najmenej tri roky. Jedným z hlavných rozdielov medzi škótskou a írskou whisky je ten, že v írskych sladovniach sa nepoužíva rašelinový oheň a to zapríčiňuje, že v pravej „whiskey“ nenájdeme dymový tón. Kvalita whisky tiež závisí aj od toho ako dlho zreje, no na rozdiel od iných destilátov počítajú sa iba roky v sude, nie vo fľaši! Ďalším podstatným rozdielom je, že írske whisky sú trikrát destilované. Tieto írske kritéria spĺňa aj whisky Jameson, ktorá sa preslávila po celom svete a najmä v USA.

The John Jameson and Son

Jameson

Darčekové balenie pre každého milovníka whisky Jameson

Takto znie celé meno firmy, ktorú založil práve John Jameson v roku 1780 v Dubline a začal vyrábať, dnes už svetoznámu, whisky Jameson. Do roku 1971 bola táto whisky destilovaná v Dubline na Bow Street, kde sa svojou chuťou preslávila, a to nie len v Írsku. Práve od tohto roku sa presunula výroba do mesta Cork, no na pôvodnom mieste stojí expozícia starej destilérie. Whisky Jameson môžeme dostať v niekoľkých variantoch, dokonca aj 12 či 18 ročné destiláty, ktoré si vychutnajú najmä ozajstní milovníci whisky.

Jameson patrí medzi najobľúbenejšie whisky vo svete. Vy si ju tiež môžete vychutnať, a dokonca nemusíte vytiahnuť ani päty z domu. Stačí pár klikov a práva írska „whiskey“ je u vás aj s donáškou.

 

Komentovať