Interiérové farby – zaschnuté a stále lepkavé

Možno sa už aj vám stalo, že ste nanášali na steny, garniže, drevený nábytok alebo iné miesta interiérové farby, no po zaschnutí sa stále trochu lepili. Čím to je spôsobené a ako to opraviť?

interiérové farby

Vzorky

Keď nevydržíte s čakaním

Sledovať a čakať interiérové farby kým uschnú nie je nič vzrušujúce. Je to však proces, ktorý sme súhlasili akceptovať, keď sme sa rozhodli maľovať. Problém nastáva vtedy, keď farba nie a nie uschnúť. Mnohí amatérski maliari nevedia o farbách toľko, čo by možno mali a vtedy môžu nastať podobné problémy. Interiérové farby, ktoré nezaschnú úplne samé je potrebné „zablokovať“ alebo pred ich nanesením natrieť primérom.

interiérové farby

Páčila by sa vám taká kuchyňa?

3 tipy na odstránenie problému lepkavej interiérovej farby

Ak už máte predmety alebo priestory natreté a potrebujete lepkavý problém odstrániť, tu je zopár užitočných rád, ako na to:

  • Na navlhčenú handru alebo špongiu si vezmite malé množstvo automobilového vosku. Naneste vosk na oblasť s lepkavou farbou a zľahka pokryte rovnomerne. Nechajte vosk poriadne usušiť. Toto by malo pomôcť proti lepkavému povrchu na nejaký čas. Keď budete mať pocit, že sa povrch s farbou začína znovu lepiť, zopakujte proces s nanesením automobilového vosku.
  • Druhý spôsob, ako sa zbaviť lepkavého povrchu, je naniesť naň tenkú vrstvu mastencového prášku. Tento prášok môže byť obzvlášť účinný ak je lepkavá interiérová farba na dverách, kde sa dva lakované povrchy navzájom dotýkajú.
  • Do tretice je tu spôsob opravy použitím šmirgľovacieho papiera. Prejdite ním lepkavý povrch a pretrite froté handrou. Uistite sa, že ste povrch zbavili od prachu a prebytočnej farby. Následne natrite povrch s primérom – latexovým základným náterom. Po zaschnutí naneste dve vrstvy interiérovej farby na olejovej báze. Klasické latexové interiérové farby majú tendenciu ostať lepkavé aj po zaschnutí. Latexové farby na báze oleja zablokujú farbu a po zaschnutí sa nelepí. Vždy však použite primér na olejovej báze a doprajte dostatočný čas uschnutia farby medzi jednotlivými nátermi. Čas uschnutia sa uvádza na obale každej farby, či každého náteru.
interiérové farby

Stena nemusí byť vždy len jednofarebná

Komentovať