Hnojenie trávnika, ktorý vám budú aj susedia závidieť

Teraz, keď je leto za nami a trávniky stratili veľa z koreňovej hmoty, o ktorú ste sa tak poctivo starali od minulej jesene a preto je potrebné trávniky udržiavať „pri živote“ na ďalší rok. Získavanie a udržanie zdravého trávnika nemusí byť zložité. V skutočnosti je to zaujímavé. Mať na svojom pozemku zdravý zelený trávnik vám prináša celý rad výhod. Umožní vám to vychutnať si letné a jarné mesiace s ľahkosťou, a relaxovať na svojom mäkkom, luxusnom trávniku, ktorý vám budú závidieť aj vaši susedia. V tomto článku sa dočítate v prvom rade o krokoch, ktoré by ste mali podniknúť na rast zdravého trávniku a ako ho udržať zdravý po celý rok pri všetkých zmenách počasia.

Nepoužívajte príliš veľa hnojiva

hnojenie-trávnikaVeľký problém u mnohých vzniká tým, že použijú príliš veľa hnojiva naraz a dochádza k prehnojeniu. Veľa ľudí si myslí, že keďže hnojivá obsahujú živiny, mali by sa používať stále, a čím viac, tým lepšie. Avšak hnojivá spôsobujú aj to, že rastliny rastú rýchlejšie a tým sú menej odolné a náchylnejšie k rôznym chorobám. Najlepšie riešenie je hnojenie trávnika raz za rok a to na jeseň.

Udržujte trávnik vyšší

Vyššia tráva je zdravšia tráva. Ak je tráva vyššia, vytvára tieň, takže burina nemôže rásť, necháva tak priestor rastu trávniku a umožňuje tvorenie ďalších  pôdnych mikróbov. Tieto zas podporujú zdravšiu pôdu a hlbšie korene, ktoré pomôžu vášmu trávniku prežiť aj niekoľko sezón. Pri dôraznejšej starostlivosti na začiatku, získate krajší trávnik s menšou námahou neskôr.

Nepoužívajte pesticídy ani iné chemikálie

Niektorí si myslia, že všetok hmyz a mikroorganizmy sú zlé, a preto používajú pesticídy na ich odstránenie. Avšak pri pesticídoch a ďalších chemikáliách použitých  na tráve, môžete naopak zabiť prospešné organizmy, ktoré sú pre trávnik celkom potrebné.

Zavlažovací plán

Pri zavlažovaní zalievajte skôr korene než špičky. Ak máte takú možnosť, radšej polievajte trávnik dlhšiu dobu, ale menej často. Toto umožňuje trávniku a koreňom lepší vývoj a zabránenie trávniku pred „smrťou“, pretože zdravé korene vedú k zdravému trávniku.

Hnojenie len na jeseň

Hnojenie trávniku najlepšie pôsobí na jeseň. Čokoľvek mimo tohto pravidla spravíte, riskujete poškodenie vášho zdravého trávnika. Keď si kupujete hnojivo, sledujte na obale obsah živín a dusíka. Príliš vysoký obsah dusíka spôsobí to, že vaša tráva bude rásť príliš rýchlo, čo samozrejme tiež nie je ideálne.

Poznať správny typ hnojiva

hnojivo-na-trávnikyExistuje veľké množstvo hnojív na trhu, a často krát je to mätúce vedieť sa rozhodnúť pre to správne. Uistite sa, že hnojivo na trávniky neobsahuje viac ako 10% dusíka, a že je ekologické. Organické, ekologické hnojivo znamená to, že sa živiny rozkladajú pomalšie, čo pomáha „kŕmiť“ pôdu dlhšie časové obdobie.

Ak sa budete držať týchto rád a tipov, váš trávnik bude zelený takmer po celý rok.

Komentovať