Grécko ponúka tekuté zlato

Tri piliere gréckej kuchyne predstavujú chlieb, hrozno a olivový olej. Hoci sa v Španielsku vyprodukuje najviac olivového oleja, práve Grécko je krajina s jeho najvyššou konzumáciou. Grécky básnik Homér ho právom nazval „tekutým zlatom“. V každodennej strave Grékov je jednoducho nenahraditeľný. Až 80% celkového množstva oleja, ktoré Grécko ročne vylisuje, je extra panenskej kvality.

Grécko

Grécko to sú aj chutné olivy.

Všestranný olivovník

Olivový strom je pôvodný územiam v okolí stredozemného mora. Staroveké Grécko, najmä Kréta, začali z jeho plodov vyrábať olej už 2500 rokov pred Kristom. Pre Grékov je olivovník doslova posvätný. Podľa viacerých historických spisov dostalo hlavné mesto Grécka svoje meno podľa bohyne Atény, ktorá jeho obyvateľom darovala olivový strom ako symbol mieru a prosperity Tým si navždy získala status patrónky tohto slávneho mesta. Okrem priamej konzumácie sa olivový olej používal na rôzne iné účely. V starej Sparte si ho atléti pri cvičení v gymnáziách natierali na telo, používal sa pri náboženských obradoch, v medicíne na výrobu liečiv, v kozmetike na výrobu mydla a ako palivo do olejových lámp. Známy Aristoteles vo svojom spise „História zvierat“ opisuje, ako olivový olej zmiešaný s cédrovým, prípadne s masťou obsahujúcou olovo alebo kadidlo a aplikovaný na krček maternice, vraj pomôže ženám predísť neželanému tehotenstvu.

Grécko

Grécko sa oplatí navštíviť aj kvôli olivovému oleju.

Grécko má najvyššiu spotrebu

Je to doslova olej nad zlato. Grécko spotrebúva najviac olivového oleja na svete, v priemere 20kg na osobu ročne. Konzumuje sa prevažne v surovom stave, namáča sa doň chlieb, zalievajú sa ním šaláty a zelenina, pridáva sa do uvarených polievok a omáčok. Surový olivový olej je najviac zdraviu prospešný a tepelnou úpravou sa ničí. Gréci ho však používajú aj pri varení. Dokážu s ním však zaobchádzať tak, aby sa jeho kvalita aj vtedy zachovala. V rámci gréckej kuchyne existuje aj špeciálna kategória jedál, tzv.  lathera, čo znamená „naolejované“. Pri ich príprave sa používa veľa olivového oleja a konzumujú sa najmä počas pôstu. V prípade dovolenky si tento skvelý olej určite vyskúšajte vo svojom jedle.

Komentovať