Fasádne omietky – aké sú aktuálne trendy vo svete architektúry?

Vyberáte fasádne omietky pre svoj nový domov? Dnes sú možnosti tak široké, či už ide o materiál fasády alebo farbu fasády, že vás jej výber môže poriadne potrápiť. My sa dnes pozrieme na to, aké fasády domov sú momentálne obľúbené vo svete architektúry.

fasádne omietky

Fasáda domu z kameňa

Kameň sa ako súčasť fasády na domy používa už od nepamäti a dnes sa vo veľkom vracia do módy. Niet divu, keďže sa vyznačuje výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami, spoľahlivo chráni pred vlhkom, je pevný a odolný. Dizajnovo zaujímavé sú spomedzi kameňov napríklad tmavé bridlice. Keďže je tento materiál vhodný do interiéru aj exteriéru, môžete tak vytvoriť veľmi nevšedné architektonické prepojenie medzi vonkajškom a vnútrajškom vášho domu.

Drevené fasády domov

Pri prírodných materiáloch ešte chvíľu zostaneme. Drevená fasáda na dom ponúka úžasný prírodný vzhľad, avšak pri jej výbere musíte byť obzvlášť opatrný. Prírodné drevo si totiž vyžaduje pravidelnú, veľmi kvalitnú starostlivosť, inak bude už po pár rokoch vyzerať veľmi zle a opotrebovane. Musíte mať vždy na pamäti, že zatiaľ čo klasické fasádne omietky stačí raz za pár rokov vyčistiť, o drevo sa budete musieť starať každý rok. 

Kovové fasády na domy

Kovové fasády domov už dávno nepatria iba priemyselným budovám, ale čoraz častejšie ich môžeme vídať aj pri „obyčajných“ domov. A sú práve tým prvkom, ktorý robí z obyčajných domov neobyčajné. Ich výhodou je rýchla a ľahká inštalácia a tiež bohaté možnosti rôznych kombinácií, napríklad s drevom, betónom či kameňom. Určite zabudnite na mýty, ktoré sa s kovovými fasádami spájajú. Vďaka moderným stavebným metódam a postupom vám dnes už nehrozí, že by kovová fasáda domu výrazne ovplyvňovala teplotu vo vašom interiéri.

fasády domov

Fasádne omietky s betónovým vzhľadom

Hoci možností, ako dosiahnuť moderný vzhľad fasády, je ešte mnoho, dnešný článok ukončia betónové fasádne omietky. Betónové fasády domov v rôznych odtieňoch sivej sú aktuálnym trendom v oblasti architektúry. Na jednej strane ponúkajú moderný vzhľad, na druhú stranu takáto fasáda na dom naozaj nevyžaduje veľa údržby. A ak by ste chceli zjemniť „tvrdý“ betónový vzhľad, môžete ho doplniť drevom – či už prírodným alebo umelým pre zachovanie jednoduchej údržby.

Komentovať