Fasádne farby slúžia ako ochranca povrchov

Ak sa chystáte maľovať vonkajšiu stenu, chcete ohromujúci výsledok, ktorý vydrží roky. Ale výber správneho náteru nie je vždy jednoduchý. Potrebujete nájsť fasádne farby, ktoré vám umožnia dodať každej fasáde dokonalý vzhľad a trvácnu ochranu. Maľovanie fasády domu nie je druh práce, ktorú by ste mohli vykonávať kedykoľvek počas roka. Je len málo pravdepodobné, že uvidíte niekoho natierať fasádu počas zimy.  Nie je to len otázka nepohodlia. Správne načasovanie vám umožní dosiahnuť estetickejší a odolnejší výsledok.

fasádne farby
MARCOSIL RIEMPITIVO patrí medzi minerálne fasádne farby

Fasádne farby musia byť použité v správny čas

Zaschnutie farby totiž súvisí priamo s teplotou a vlhkosťou vzduchu v čase aplikácie. Ideálne – teplý suchý deň bez silného vetra. Potom sú fasádne farby odolné voči poveternostným vplyvom, a dokonale odolávajú rozmarom počasia. Ale kým nevyschnú, ostávajú zraniteľné. Aj preto je podstatné pozrieť sa na počasie niekoľko dní pred a niekoľko dní po maľovaní. Ak deň pred maľovkou pršalo, steny budú mokré. A ak začne pršať ihneď po ukončení práce, mäkká farba sa môže stále poškodiť. Mali by ste sa tiež vyhnúť výrazným teplotným výkyvom cez deň a v noci. Môžu viesť k popraskaniu a odlupovaniu farby. Aký je teda najlepší čas na vonkajšie maľovanie doma? Začiatok leta alebo začiatkom jesene sú zvyčajne najlepšie poveternostné podmienky s minimálnymi zrážkami a minimálnymi teplotnými výkyvmi vo dne v noci. Zaistíte tak jednotné nanášanie farby, ako aj jej sušenie a vytvrdzovanie.

fasádne farby
Fasádne farby VELATURE slúžia výborne ako ochranný prostriedok na murivo pre exteriéry a interiéry

Poraďte sa

Nepracujte, keď je mokro. Vyvarujte sa daždivých dní a vždy sa uistite, že povrchy, ktoré sa majú natrieť, sú úplne suché. Dodržujte teplotný rozsah stanovený výrobcom farby. Môže sa líšiť v závislosti od zloženia zmesi. Nepokúšajte sa maľovať steny v zime. Keď voda vo farbe zamrzne, farba popraská, nestuhne a oddeľuje sa od fasády. Na použitie v chladnom období sú vhodné iba určité špeciálne druhy zmesí. Pokiaľ si nie ste istý, aká farba je najvhodnejšia pre vašu konkrétnu potrebu, obráťte sa na konzultantov v obchode s farbami a požiadajte o radu pri výbere farby, v závislosti od materiálu stien a terénu, v ktorom sa dom nachádza.

Komentovať