Fasádna omietka a základné postupy

Máte fasádu, ktorú potrebujte omietnuť, a chceli by ste vedieť, ako správne postupovať? V nasledujúcom článku vám poradíme ktoré nástroje, materiály a vedomosti by ste mali mať pre dokonalú fasádu. Fasádna omietka môže byť jednoduchou záležitosťou, ale niekedy, ak nám okolnosti neprajú, môže to byť aj nočná mora. Aby vaša fasádna omietka vydržala čo najdlhšie a vyzerala pekne, venujte náležitý čas príprave podkladu, na ktorý idete omietku naniesť.

fasádna omietka
Fasádna omietka potrebuje kvalitnú hmotu

Pripravte si dôkladne podklad

Pomocou kefy odstráňte prach, nečistoty, uvoľnené kúsky a iné nečistoty z fasády, izolácie alebo muriva. Ak sú na fasáde hrubé nerovnosti, otvory alebo praskliny, použite na opravu týchto plôch maltu. Ak zistíte, že vonkajšia stena domu je z pieskovca, vápennopieskovej tehly  alebo iného vysoko nasiakavého materiálu, naneste aj základný náter. Najlepšie je tak urobiť pomocou maliarskeho hrubého štetca. Ďalej je na stene dôležitá povrchová úprava proti vode, pretože mokré steny nielenže zbytočne spotrebúvajú tepelnú energiu, ale tým aj znižujú energetickú účinnosť domu. Okrem toho sa tu vytvára riziko plesne, rias a machov. V istých prípadoch je nutné použiť aj omietkové profily, ktoré slúžia ako slúžia ako omietkový podklad. Omietkové profily by sa mali používať najmä vtedy, ak si nie ste istí, či bude omietka na spodnej stene pevne držať.

fasádna omietka
STILE RESTAURO – škriabaná platická fasádna omietka

Fasádna omietka a jej nanášanie

Pri miešaní pozorne sledujte pokyny výrobcu, ktoré by mali byť na obale zmesi. Použite správne množstvo vody a správne množstvo kompletnej zmesi na pokrytie fasády domu, ktorú chcete použiť. Potom prichádza na rad stierkovanie. Zmes rozložte rovnomerne na stenu a omietku uhlaďte medzi dvoma rozmermi, ktoré ste vyznačili koľajnicou pomocou príložnej dosky. Mali by ste to robiť dôkladne, ale nie príliš pomaly. Fasádna omietka sa musí nanášať na jemne vlhký podklad. Omietka na už vysušenom materiáli môže viesť k prasklinám alebo inému poškodeniu. Prajeme úspešné omietanie.

Komentovať