Extrémne športy sú IN

Športy, ktoré vystihuje vysoká rýchlosť, výšky, nebezpečenstvo alebo obdivuhodné akrobatické kúsky sa nazývajú práve extrémne športy. V posledných rokoch sa tento druh šport dostal dopredie aj vďaka výraznej reklamnej kampaňe od Red Bullu.  Podstatou týchto športov je dosaihnuť limitu svojho strachu a fyzických možností a zvýšiť tak hladinu adrenalínu, aj keď hovoriť o zvyšovaní adrenalínu je trocha chybné. Ide totiž o psychický stav vyvolaný zvýšenej hladiny hormónov endorfínu a serotínu.

Aké poznáme extrémne športy

Týchto adrenalinových športov je nespočetne veľa a neustále vznikajú nové. Poznáme dva základné druhy a to extrémne športy pri ktorých sa používajú vozidlá a extrémne športy bez vozidiel. Veľa adrenalinových aktivít sa odohráva na rôznych druhoch bicyklov. Populárne sú näjme sútaže v trikoch na BMX-kách alebo extrémne zjazdy, tzv. Downhill. Na poplárnych X-Games sa tiež vyskytujú jazdci na skateboardoch, ktorí vyvádzajú tie najšialenejšie kúsky. Medzi extrémne športy patria aj zimné športy. Rôzne súťaže v lyžovaní alebo Snowboard festivaly sú stále preplnené  a diváci sú stále ohúrený novými trikmi. Medzi viac extrémnejšie patria zjazdy tých najväčších pohorí, kde jazdcov spúšťajú z vrtuľníkov. Pre pár rokmi prišla na scénu aj adrenalinová forma korčulovania a to zjazdy zladovateľých tobogánov, ktoré organizuje Red Bull pod názvom „Crashed Ice“.

extrémne športy

Extrémne športy sa veľmi často odohrávajú práve na bicykloch

Wakeboarding

Extrémne športy sú obľúbené najmú v lete. A kedže priaznicov snowboardingu je množstvo, bola len otázka času kedy si nájdu podobnú aktivitu aj v lete. Vodné lyžoavanie už bolo známe. No až neskôr prišli s vodným snowboardom,  ktorý nazvali Wakeboard. Ide o trošku inak tvarovanú, kratšiu dosku na ktorej je jezdec priprevnený viazaním ako na snowboarde. V Rukách drží lano, ktoré je ťahané buď člnom alebo lanovkou.  Veľmi chytľavý šport sa pomaly rozvíja aj na Slovensku, kde už máme zopár „Cable parkov“ . Najkvalitnejší a najznámejší sa nachádza na Zlatých pieskoch, kde sa organizujú rôzne súťaže, kde chodia aj medzinárodný jazdci.

extrémne športy

Hľadáte vodné extrémne športy? Wakeboarding môže byť to pravé pre vás!

Komentovať