Expanzná zbraň je voľne predajná od 18 rokov

Expanzné zbrane sú skupinou plynových zbraní, ktoré sa zvyknú hovorovo označovať ako „plynovky“. V zmysle zákona o zbraniach patrí expanzná zbraň do kategórie D. Názov plynová pištoľ či revolver je už bežne zaužívaný pojem pre tento druh ručnej expanznej zbrane. Tento typ zbraní je určený prevažne na sebaobranu streľbou obrannými plynovými nábojmi s účinnými látkami PV alebo CS a sú voľne predajné od 18 rokov. Plynová pištoľ sa môže používať k štartovacej streľbe len akustickými nábojmi pri rôznych závodoch. Slepý či poplachový náboj sa dá použiť pre výstrel plynovou pištoľou svetlice či šrapnelu. Nemenej zaujímavým koníčkom je vyhľadávať tieto zbrane pre zberateľské účely, pretože ide v mnohých prípadoch o identické repliky ostrých originálov.

expanzná zbraň

Expanzná zbraň z eshopu AFG

Expanzná zbraň ako pištoľ alebo revolver

Plynové zbrane môžete kúpiť v podobe pištoľí či revolverov, ktoré sú vždy presvedčivou replikou ostrých zbraní. Ich vierohodný vzhľad má svoj význam pri ich prípadnom použití proti útočníkovi. Základný rozdiel medzi týmito dvomi expanznými zbraňami je aj to, že revolver má jednoduchšiu manipuláciu a je okamžite použiteľný. Preto sa odporúčajú prevažne ženám. Pištoľ má svoju výhodu vo väčšej kapacite zásobníka a spravidla aj o niečo dlhší účinný dostrel.

expanzná zbraň

Zbrane aj pre zberateľov

Kedy vlastne expanznú zbraň použiť?

Expanznú plynovú zbraň použite iba v prípade vážneho ohrozenia života vás alebo vašich blízkych v situácii, kedy iná možnosť sebaobrany nie je. Ak ste si istý, že na vás útočník útočí s jasným účelom ublížiť, až v tom momente použite expanzmú zbraň a snažte sa ho zasiahnuť. Nikdy ale zbraň neukazujte, ak vám nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo. Plynové expanzné zbrane sa odporúčajú mať pri sebe v prípadoch, keď chodíte v neskorých hodinách podozrivými časťami miest, keď potrebujete niekam previesť cennosti alebo peniaze. Prípadne v podobných situáciách, kedy sa domnievate, že môžete byť terčom útoku Pokiaľ plynovú expanznú zbraň plánujete nosievať pri sebe častejšie, odporúča sa prikúpiť si opaskové alebo podpažné puzdro.

 

Komentovať