Dovolenka v Turecku – miesta, ktoré by ste mali navštíviť

Dovolenka v Turecku nie je vhodná iba pre ľudí, ktorí majú radi piesočnaté pláže a teplé more počas letnej sezóny, ale aj pre tých, ktorých zaujímajú pamiatky, kultúra a majú záujem skôr o poznávanie nových krajín než o celodenné ležanie na pláži. V tomto článku vám predstavíme jednu z najznámejších pamiatok najväčšieho mesta Turecka – chrám Hagia Sofia.

Pohľad do histórie

dovolenka tureckoMinulosť chrámu Hagia Sofia, ktorý sa zvykne nazývať aj Chrám Božej Múdrosti alebo Chrám Svätej Múdrosti sa datuje až do čias, kedy na tomto území bola Byzantská ríša. Presnejšie, za vlády cisára Justiána I., na ktorého podnet bola Hagia Sofia vystavaná a presne 26.12.537 vysvätená. Takmer celých tisíc nasledujúcich rokov plnila funkciu chrámu, no v čase, keď sa dnešné Turecko dostalo pod vládu moslimov, zmenila sa na mešitu a kresťanské mozaiky na stenách museli byť prekryté. Mimochodom, tieto mozaiky sú tam dodnes a sú to najhodnotnejšie, čo môžete vidieť z celého chrámu. Od roku 1934 však toto miesto nie je ani výhradne kresťanské, ani výhradne moslimské. Totižto, plní funkciu múzea pre všetkých návštevníkov metropoly Istanbul.

Nenechajte sa zmiasť prvým pohľadom

dovolenka tureckoDovolenka v Turecku by nebola tou pravou dovolenkou, keby ste počas návštevy Istanbulu nezavítali aj do tohto významného chrámu, ktorí domáci zvyknú nazývať aj Aya. Na prvý pohľad vás môže zmiasť, že zvonka nevyzerá tak veľkolepo ako napr. blízka Modrá mešita, no ako náhle vkročíte dnu, pochopíte, aké bohatstvo sa skrýva v jej vnútri. Preto vám radíme, aby ste ju tak ľahko neprehliadli pri vašich potulkách mestom.

Dovolenka v Turecku – zmes kresťanstva a islamu

Najväčšie prepojenie týchto dvoch náboženstiev môžete na vlastné oči uvidieť práve v chráme Hagia Sofia. Je dych vyrážajúce, ako na vrchu apsidy stojí Panna Mária a hneď pod ňou sú arabské kaligrafy alebo ako sa ikony svätých prelínajú s menami Alaha, Mohameda a jeho nasledovníkov napísané kaligrafickým písmom…

 Chrám Hagia Sofia je jednoducho miesto, ktoré sa vám oplatí vidieť, keď už zavítate do tohto kúta Turecka.

 

Komentovať