Domové dvere – kvalitné, bezpečné a odolné

Domové dvere či vchodové dvere do domu sú neodmysliteľnou a veľmi dôležitou súčasťou každého bývania, pretože oddeľujú naše domáce prostredie od okolitého vonkajšieho prostredia, čím nám poskytujú určitú intimitu a majú za úlohu chrániť nielen naše súkromie, ale aj zdravie a bezpečnosť. A práve bezpečnosť je jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere domových či vchodových dverí, pretože každé dvere by mali domácnosť dostatočne ochrániť pred neželanými návštevníkmi aj počas našej dlhšie trvajúcej neprítomnosti (napr. cestovanie, dovolenky). Zároveň by však mali byť domové dvere dostatočne odolné aj proti poveternostným vplyvom a dobre tepelne izolované, aby nespôsobovali tepelné úniky a tým aj zvýšené náklady na kúrenie. V neposlednom rade sú však domové dvere aj otázkou estetického hľadiska a preto vybrať tie správne po všetkých spomínaných stránkach nemusí byť vždy jednoduché.

domové dvere

Domové dvere musia byť predovšetkým bezpečné a odolné

Bezpečné a odolné dvere

Ak chceme, aby boli dvere do domu skutočne bezpečné a odolné, zvyčajne siahneme po bezpečnostných vchodových dverách, ktorých je však na trhu tiež niekoľko druhov a tried. Podľa európskej normy sa určuje 6 bezpečnostných tried na základe odolnosti dverí voči vlámaniu. Odporúča sa však zvoliť minimálne bezpečnostnú triedu č. 3, v ideálnom prípade až č. 4. Každá z nich však musí byť predovšetkým certifikovaná. Pri kúpe takýchto vchodových dverí sa však zaujímajte aj o požiarnu odolnosť, kvalitu tesnenia, zvukotesnosť a havarijný servis či služby spojené s prípadnou stratou kľúčov a pod. Zárubne zaliate betónom by mali byť z hľadiska bezpečnosti samozrejmosťou.

domové dvere

A ako vyzerá váš vstup do domu?

Domové dvere musia aj dobre vyzerať

Okrem praktickej stránky a funkčnosti by mali dvere aj dobre vyzerať z estetického hľadiska, preto ich treba vyberať tak, aby ladili s celkovým vzhľadom domu a pôsobili príjemným, pozitívnym dojmom už na prvý pohľad. Nezabudnite ani na kvalitné kovanie a správne osvetlenie, napr. v podobe senzorových svietidiel. Domové dvere sú predsa styčným bodom, ktorý víta doma nielen vás a vašich blízkych, ale aj vaše návštevy.

Komentovať