Dom – výhody aj nevýhody bývania v rodinnom dome

dom

Rodinný dom je síce náročnejší na údržbu…

Rodinný dom a bývanie v ňom prináša množstvo neodškriepiteľných výhod, ako napríklad väčšie súkromie, viac priestoru, úspora energie (napr. zhotovením nízkoenergetických domov alebo kvalitnou tepelnou izoláciou), bezprostredný kontakt s prírodou, ktorý poskytuje vlastná záhradka (priestor pre deti, pestovanie vlastnej zeleniny, ovocia a lepšie podmienky pre chov domácich miláčikov), ale aj možnosť vytvoriť si vlastné bývanie presne na mieru a podľa svojich predstáv z materiálov, ktoré si sami vyberieme.

Prečo rodinný dom nie?

Všetko však má svoje výhody aj nevýhody. Rodinný dom je zvyčajne náročnejší na financie a určite znamená aj viac práce pre majiteľov. Dom je jednoducho na údržbu náročnejší ako byt, pretože sa musíte starať nie len o interiér, ale aj o vonkajšie priestory ako je dvor či záhrada. Sezónne práce v záhrade (strihanie stromov, kríkov, kosenie trávnika a celková starostlivosť o záhradu) si vyžadujú váš čas a námahu. Ak sa niečo v dome pokazí, musíte sa spoľahnúť len na seba a buď to zvládnuť svojpomocne, alebo zabezpečiť a zaplatiť opravu. Aj finančne náročnejšie potreby pre údržbu domu, ako napríklad oprava strechy, zateplenie domu, výmena starého potrubia či výhrevného kotla zaťažia len a len vašu peňaženku na rozdiel od bytov, kde sa na takéto výdavky poskladajú všetci obyvatelia bytového domu.

Prečo rodinný dom áno?

dom

…No má aj radu výhod, ktoré naozaj stoja za to

No aj napriek všetkým týmto nevýhodám je rodinný dom výbornou voľbou pre bývanie a to najmä pre rodiny s deťmi. Pri pohľade na deti šantiace po záhrade, kde práve krásne kvitnú ruže a omamne vonia levanduľa, pri šálke kávy, ktorú si vychutnávate v tieni vášho altánku či pri rodinnej grilovačke, razom zabudnete na všetky nevýhody aj náročnú údržbu domu  a záhrady.

Mať vlastný rodinný dom je snom mnohých ľudí, ale rozhodnúť sa, ktoré bývanie je pre vás to pravé a ideálne, musí každý sám. Dôležité je, aby ste boli so svojim bývaním spokojní a vytvorili si domov, kam sa vždy radi vraciate.

Komentovať