Do tehly, betónu i kachličiek len s tvrdokovovým vrtákom

Málokto z nás mužov, a určite aj zopár žien, nemá nejakú svoju osobitú skúsenosť s vŕtaním a dokonca zlomeným či čmudiacim vrtákom. Tí z nás tvrdohlavejší než je samotný vŕtaný materiál sa možno až prepracovali k zlomeným vrtákom ale aj k poškodeniu svojej hobby vŕtačky. Čo už, sme rôzni. A rôzne sú aj elektrické vŕtačky a vrtáky do betónu.

vrták do betónu

Vyberte si tie správne vrtáky do betónu

Do dreva aj do betónu, vždy vyberte ten správny vrták

Medzi naše najväčšie „hriechy“ patrí používanie vrtákov na železo do dreva, zámena vrtákov s tvrdokovom, takzvaných vidiákov, pre prácu s príklepom a bez príklepu, nedodržanie odporúčaných otáčok pre vŕtanie do jednotlivých materiálov a vynechanie mazania pri vŕtaní do kovu. Všetky tieto omyly prispievajú k prehrievaniu vrtákov do betónu a tým aj k ich predčasnému zničeniu, nekvalitne vykonanému vyvŕtanému otvoru a našej zbytočnej námahe.

Vŕtanie vrtákom do betónu nemusí byť postrachom

Pre väčšinu menej skúsených domácich majstrov je príprava na vŕtanie dier do betónu občas doslova nočnou morou. Bežne sa traduje názor, že si v železiarstve kúpime vidiový vrták do betónu, nasadíme do vŕtačky a hotovo. Môžeme začať vŕtať hoci aj do betónu. Lenže treba rozlišovať vrtáky z tvrdokovu podľa tvaru ostria. Každý by ich mal mať doma dva druhy. Pre vŕtanie s príklepom alebo kladivom je to vrták s britom brúseným do špičky, betón sa lepšie drví úderom vrtáka do čela otvoru. Do kachličiek je zase vhodnejšie použiť vrták s jednostranne brúseným hrotom. Uplatňuje sa pri vŕtaní bez príklepu a výborne odkrajuje materiál.

vrták do betónu

Nie je vrták ako vrták

Príklepové kladivo je efektívnejšie

Kto častejšie vŕta do betónu, mal by uvažovať skôr o kúpe vŕtacieho kladiva. Pre univerzálnejšie použitia existujú v ponuke železiarstiev špeciálne vrtáky s jednostranným britom z tvrdokovu. Sú ideálne nielen do tehly, obkladov alebo dlažby, ale vďaka konštrukcii britu si poradia aj s drevom alebo kovom. Aj keď samozrejme o niečo horšie ako špecializované vrtáky do betónu. Viac info nájdete i TU.

 

Komentovať