Dioptrické okuliare a ich evolúcia

Dioptricke okuliare

Moderné dioptricke okuliare

V dnešnej dobe vidíme ako sa veci vyvíjajú a zdokonaľujú zo dňa na deň. Technika, elektronika, ale aj bežnejšie veci, ako sú napríklad také dioptrické okuliare, sa neustále posúvajú míľovými krokmi k spokojnosti zákazníka. Veď pred pár rokmi mali dioptrické okuliare primárnu funkciu a to vylepšiť zrak, a to bol podradený aj ich výzor a iné aspekty. Dnes už sa myslí aj na ich praktickosť, pohodlnosť a štýlovosť.

Niečo z histórie

Už dávno na sebe ľudia pozorovali jav, že vidia slabšie ako ostatní alebo ako pred pár rokmi keď boli mladší. A práve to ich motivovalo pátrať po možnostiach ako pomôcť svojmu zraku. Vybrúsené drahokamy v tvare spojných šošoviek sa našli už v hrobkách faraónov. Trvalo dlhšie, kým týmto starodávnym poznatkom dal niekto podobu okuliarov, no staré dokumenty hovoria, že to bolo práve v Taliansku, kde v roku 1305 zručný mních zhotovil prvé okuliare. Nazýval ich ako „brill“ podľa minerálu z ktorého vyrábal šošovky brúsením. Dve oblasti, v ktorých sa pred 600 rokmi vyrábali okuliare, boli Benátky a Nizozemsko a obruby okuliarov boli vyrábané zo železa, striebra, zlata a dokonca aj z kože. Postupne sa techniky vylepšovali a približne okolo roku 1500 už ľudia poznali dva druhy okuliarov, a to so slabšími dioptriami na diaľku a dvakrát tak silné na blízko. V tej dobe sa okuliare uväzovali šnúrkami okolo hlavy, až kým v roku 1792 boli prvýkrát vyrobené okuliare z držadlami za ušami ako ich poznáme dnes.

Dioptrické okuliare

Štýlové dioptrické okuliare

Dioptrické okuliare dnes

Takže od spomínaného momentu, keď boli vyrobené okuliare z držadlami za ušami, sa toho ešte veľa zmenilo. Dnes už poznáme množstvo materiálov, z ktorých sa vyrábajú dioptrické okuliare. Takisto sa stali neodmysliteľným módnym doplnkom, ktorým disponujú aj známi módni návrhári. Dokonca najkvalitnejšie dioptrické okuliare nosia mená slávnych hercov, spevákov či dokonca športových osobností. Ale netreba zabúdať na to, že okuliare sú tu najmä ako pomôcka pre náš zrak.

Komentovať