Detské zimné topánky a požadované kritéria

Počas zimného obdobia je nutné deti nielen dobre a teplo obliekať, ale takisto aj obúvať. Aby detské zimné topánky nenapáchali viac škody ako úžitku, mali by spĺňať niekoľko základných parametrov a funkcií. Spomeňme zdravotnú nezávadnosť, nepremokavosť, priedušnosť a dostatočné zateplenie. Detské zimné topánky by mali byť dostatočne priestorné tak ako na dĺžku, tak aj na šírku. Takisto by mali mať priestornú a guľatú špicu, ktorá poskytuje dostatok miesta pre prsty dieťaťa. Rýchlo rastúca detská noha je totiž mimoriadne náchylná k deformáciám, ako napríklad vbočený palec alebo vybočený malíček. Tieto deformácie spôsobuje práve nevhodný tvar či veľkosť obuvi. Preto musia byť detské zimné topánky tvarované tak, aby rešpektovali anatómiu detskej nohy a poskytli jej optimálne podmienky pre pohodlnú chôdzu a zdravý vývoj. Obuv by mala skrátka podporovať zdravý rast detskej nohy.

detské zimné topánky
Zateplené detské zimné topánky Uranus

Zimné topánky musia byť nepremokavé

Je veľmi dôležité, aby detská noha zostala v suchu. Mokrá pokožka sa totiž ochladzuje výrazne rýchlejšie. Ak sa noha v topánke namočí, vedie to v zimnom období takmer s istotou k prechladnutiu či chrípke. Preto kupujte zimné topánky iba v nepremokavom prevedení. Na výber máte napríklad obľúbené detské snehule alebo detské topánky s membránou.

detské zimné topánky
Detské zimné topánky Chocolate

Nezabudnite na priedušnosť

Práve priedušnosť je vlastnosťou, ktorá nie je aplikovaná na niektorých druhoch detskej zimnej obuvi, čo je veľkou chybou. Lebo aj keď je topánka nepremokavá, bez dostatočnej priedušnosti sa noha nadmerne potí a vo výsledku je rovnako mokrá a ochladzuje sa. Preto je nutné, aby bola topánka priedušná, umožnila odvod potu a udržala nohu v suchu a v teple. Výrobcovia dosahujú priedušnosť a zároveň nepremokavosť svojich modelov buď použitím membrány, alebo cenovo dostupnejšie modely sú vybavené záterom. Ten má podobné parametre ako membrána, ale časom sa u neho trochu zhoršujú, zatiaľ čo membrána funguje stále rovnako dobre. Vďaka priedušnosti panuje v topánke priaznivá klíma, ktorá obmedzuje vznik plesní, množenie baktérií a tvorbu nežiaducich pachov.

Komentovať